Hogyan lehet cukorbetegen fesztiválozni?

A diabétesz komoly életmódbeli fegyelmezettséget követel meg a betegektől. A szabályok betartása nem egyszerű, ha egy fiatal cukorbetegnek egy fesztivál fergeteges káoszában kell odafigyelnie magára. Lehet-e így is önfeledten élvezni a nyári bulikat?

Az utóbbi évtizedekben rohamosan elkezdett emelkedni a betegség előfordulása, mára a felnőtt magyar lakosság több mint 10 százaléka szenved a diabétesz valamelyik típusától. A szénhidrát-anyagcserében zavart okozó kórkép önmagában is járhat kellemetlen tünetekkel, de a legnagyobb problémát a súlyos, akár életveszélyes szövődmények jelentik, amelyek kivédése érdekében elengedhetetlen a megfelelő kezelés. Ebben a gyógyszerkészítmények mellett a rendszerezett és átgondolt táplálkozásnak is kiemelkedő szerep jut. Ez ráadásul élethosszig tartó feladat, így tehát a betegeknek meg kell tanulniuk együtt élni a betartandó előírásokkal. Ugyanakkor kellő rutin mellett még az olyan hektikus élethelyzetek is maradéktalanul kiélvezhetőek, mint a több napos nyári fesztiválok élménydús kavalkádja.

"Nem szabad túlstresszelni"

Vércukormérő, a szükséges gyógyszerek, szőlőcukor és cukormentes, de magas rosttartalmú keksz, valamint megfelelő mennyiségű folyadék, lehetőleg víz - sorolta Fülöp Nóra, az Oxygen Medical dietetikusa, mi mindent kell feltétlenül tartalmaznia egy bulizni induló cukorbeteg fiatal táskájának. Hozzátette, hogy a szőlőcukor a vércukorszint túlzott mértékű lezuhanása, az úgynevezett hipoglikémiás állapot elkerülésére szolgálhat vészhelyzetben, míg a keksz átmeneti megoldásként jöhet szóba a kisétkezések kiváltására, ha éppen egy-egy koncert miatt nincs idő valamilyen tartalmasabb fogás elfogyasztására.

Hogyan segíthet a cukorbeteg környezete hipoglikémia esetén? Mi a 15-ös szabály? Mikor van szükség glükagonra? Részletek itt.

Természetesen néhány alapvető óvintézkedés igen hasznossá válhat baj esetén. Először is fontos, hogy a beteg tájékoztassa a vele tartó barátait, ismerőseit a diabéteszéről, továbbá arról, hogy mi a teendő, ha túlzottan leesne vagy felugrana a vércukorszintje. Javasolt megérkezéskor felkutatni az elsősegélynyújtó helyeket is a fesztivál területén, akárcsak a vendéglátó egységeket az ételkínálat felderítése érdekében. "Nyilvánvalóan fontos szempont, tehát szükség esetén nyugodtan kérdezzünk rá az ételek összetevőire, tápanyagtartalmára. Szerencsére ma már általában egyre felkészültebbek a vendéglátósok, így tudnak segíteni ilyen kérdésekben" - hangsúlyozta a szakember.

Némi odafigyeléssel cukorbetegség mellett is maradéktalanul kiélvezhetők a fesztiválok
Némi odafigyeléssel cukorbetegség mellett is maradéktalanul kiélvezhetőek a fesztiválok

Kitért rá, hogy az étkezésekről nem szabad megfeledkezni még a buli hevében sem. "Optimális helyzetben háromóránként kellene enni, de ha valamelyik időpont éppen egy koncertre esne, akkor sem kell kétségbeesni. Ilyen esetben az is elfogadható, ha az étkezések közötti időt kettő-négy óra között tudjuk tartani, tehát nem tragédia, ha egy kicsivel hamarabb vagy később fogyasztjuk a következő étkezést. Ehhez persze egy picit előre kell gondolkodni" - fogalmazott a dietetikus. Hozzátette, hogy a késői ébredés sem idéz elő kezelhetetlen problémát egy-egy alkalommal. A lényeg, hogy a beteg felkelés után rögtön reggelizzen, majd onnantól kezdve háromóránként vegye magához az egyénenként meghatározott mennyiségű szénhidrátot, és lefekvés előtt is mindenképpen egyen egy keveset. "Fontos, hogy nem szabad túlstresszelni a dolgot, ám a lehetőségeknek megfelelően tartsuk be az étrendet. Ne ostorozzuk magunkat akkor sem, ha pici hibák csúsznak a rendszerbe, mert ha az év többi napján követjük a diétát, akkor nem ezen a pár napon fog múlni az egészségünk" - fogalmazott Fülöp Nóra.

Mi kerüljön a pohárba?

Természetesen egy fesztivál kapcsán nem lehet megkerülni az alkoholfogyasztás témakörét sem. Indulás előtt okvetlenül konzultálni kell a kezelőorvossal arról, hogy a kezeléshez használt gyógyszerek mellett milyen feltételekkel lehet alkoholt tartalmazó italokat inni. Másfelől egy cukorbeteg számára egyébként sem mindegy, mit és hogyan fogyaszt, mivel az alkohol gátolja a máj glükózkibocsátását, fokozva ezáltal a hipoglikémia kockázatát, a veszélyt pedig csak tetézi, ha mindez intenzív testmozgással, például tánccal is párosul.

Az alkohol tehát alapvetően csökkenti a vércukorszintet, miközben bizonyos italok szénhidráttartalma jelentősen növeli. Ez utóbbi hatás jellemző az olyan cukrozott termékekre, mint az édes likőrök, édes borok, pezsgők és koktélok, amelyeket tehát kerülni kell. Az égetett szeszesitalok pedig rendkívül magas alkoholtartalmuk miatt veszélyesek, mivel gyors ütemben képesek csökkenést előidézni a vércukorszintben, azaz sem a pálinka, sem a vodka, sem egyéb röviditalok nem jelentenek jó választást a bulihangulat megalapozásához. Ha viszont mégis lecsúszik egy-egy feles, akkor fontos enni is hozzá némi szénhidrátot!

És hogy mi jöhet akkor mégis szóba? A sör mértékkel fogyasztható, hiszen alkoholszázaléka viszonylag alacsony, miközben deciliterenként nagyjából 5 gramm szénhidrátot tartalmaz, elég tehát csupán ezt beszámítani a napi szénhidrátbevitelbe. Mindazonáltal a leginkább diabéteszbarát italnak a száraz bor számít, amelynek mind szénhidrát-, mind alkoholtartalma alacsonynak tekinthető, fröccsként fogyasztva pedig még a megfelelő folyadékpótlást is elősegíti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra