7 kérdésből kiderül, cukorbeteg lesz-e

Egy ingyenesen hozzáférhető egészségügyi tesztből kideríthetjük, mekkora esélyünk van a kettes típusú cukorbetegségre.

A diabétesz krónikus betegség, amelynek hatására legrosszabb esetben megvakulhatunk vagy végtagjainkat is amputálhatják, de még a szívrohamra és stroke-ra is nagyobb az esélyünk. Szerencsére az NHS tesztje rávilágít azon kockázati tényezőkre, amelyek ronthatják állapotunkat.

Angliában mintegy 3.3 millió embert diagnosztizáltak cukorbetegséggel: 90 százalékuk a kettes típusú (azaz felnőttkori, más néven nem inzulinfüggő) diabétesz áldozata, az elmúlt évtizedben számuk 62 százalékkal emelkedett. A becslések szerint mintegy 600 ezer ember él úgy az országban, hogy nem is tudnak arról, hogy betegek.

Ezek a cukorbetegség szövődményei

A kockázati tényezők között szerepel például:

  • a származás: (a dél-ázsiai, kínai, afrikai-karibi vagy fekete-afrikai származású embereknek a felmérések szerint nagyobb esélyük van a kettes típusú cukorbetegségre más etnikai csoportokhoz képest),
  • az életkor: (a 40 éveseknek nagyobb esélye van a diagnózisra - ami sejthető, hiszen a kettes típusú diabéteszt felnőttkori diabéteszként is ismerik -, emellett mindez a 25 év feletti dél-ázsiaiakra is nagyobb eséllyel igaz),
  • a testsúly: (a testtömegindex-besorolás szerint a kövér vagy túlsúlyos, azaz a 25 vagy 30 BMI-érték felettieknél is nagyobb esélye van a kialakulásnak) vagy éppen a derékméret is (nők esetében a 80cm-es, férfiak esetében a 94cm-s, dél-ázsiai férfiak esetében pedig a 89 cm-es derékméret felett van nagyobb esélye a betegség kialakulásának).

A testsúly és a hasi elhízás is kockázati tényezői a diabétesznek

A testsúly és a hasi elhízás is kockázati tényezői a diabétesznek Kockázati tényezőt jelent még egy diabéteszben szenvedő közvetlen családtag (annak típusától függetlenül), illetve az is, ha már szedtünk magas vérnyomásra gyógyszert.

A teszt végén nemcsak azt kapjuk meg, hogy jelenleg mekkora esélyünk van a betegség kialakulására, hanem azt a prognózist is, hogy az elkövetkező 10 évben mekkora esélyünk van erre. Akik veszélyeztetettek, azoknak tanácsos ellátogatniuk háziorvosukhoz, vércukorszintet mérniük és minden bizonnyal életmódjukon is változtatniuk kell: a gyakori sportolás, az egészséges(ebb) étrend és a túlsúlyosoknak mindenféleképpen a fogyás elengedhetetlen.

A tesztet ide kattintva találja!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra