Ezért nem szabad mindig ugyanoda adni az inzulint

Egy dél-afrikai, 1-es típusú cukorbeteg hasán extrém méretű csomók nőttek, mert éveken át következetesen ugyanott injekciózta magát.

A túlzott szöveti burjánzás a betegség természetes velejárója, de közel sem ilyen mértékben - írja a Cukkerberg blog.

A bejegyzésben egy Daily Mailben megjelent cikket idéz a szerző, melyben az érintett 55 éves férfiről készült sokkoló fotó is megjelent (A fotóért kattintson ide !).

A megelőzésen a hangsúly!

El lehet kerülni az efféle durva szövetburjánzást, a lipohipertrófiát (a zsírszövet rendellenes felhalmozódása), ha az inzulinbeadás helyét állandóan megváltoztatjuk, rotáljuk, minden napszakban. Ehhez lehet segítség ez az ábra, ami felvázolja a testen az inzulibeadás lehetséges pontjait.

Az inzulinról

Szervezetünkben a máj cukortároló és -előállító szereppel bír: alacsony vércukorszint esetén felszabadítja a tárolt glükózt (illetve újonnan is előállít), ezáltal normál tartományban tartja a vércukorszintet akkor is, ha nem ettünk. Cukorbetegség esetén ez a folyamat azonban "meghibásodik", a cukor nemhogy a sejtekbe nem jut be, de felhalmozik a véráramban.

Ha a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint, 1-es típusú diabéteszről beszélünk, ha a sejtek érzéketlenné (rezisztenssé) válnak az inzulin glükózbejuttató hatásával szemben, akkor 2-es típusúról.

Ma Magyarországon 2,5-3 millió embert fenyeget a diabétesz, a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő és a magas vércukorszintű emberekkel együtt. Kezelése összetett megközelítést igényel, ami a szénhidrát-anyagcsere rendezése, a megfelelő glikémiás (vércukor) kontroll fenntartása mellett magában foglalja a testsúly, a vérnyomás és a vérzsírérték normális szinten tartását is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra