Ételek, amiket kerülni kell inzulinrezisztenciánál

Idővel 2-es típusú cukorbetegséggé fajulhat, ezáltal kiemelten fontos az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése. A legjobb gyógyírt az életmódunk helyes irányba való megváltoztatása jelenti, amiben persze tetemes rész jut a táplálkozásnak.

A betegség kialakulása esetén sejtjeink nem képesek felvenni a táplálékukat jelentő cukrot, mivel az e folyamat szabályozásában oroszlánrészt vállaló inzulin csak gyengén tud kapcsolódni a sejtek receptoraihoz. A főként nőket érintő probléma tünetként menstruációs zavarokat, meddőséget és elhízást okozhat, továbbá jelentkezhet erős szőrnövekedés, hajhullás, depresszió, rossz közérzet és fáradékonyság is.

Tesztünk segítségével kideríthető , érinti-e a kitöltőt az inzulinrezisztencia.

Az inzulinrezisztencia kialakulása mögött genetikai hajlam is meghúzódhat, ugyanakkor a kockázatot növeli a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás is. A megelőzésben tehát ez utóbbi tényezők kerülése segít, ha pedig valakinek a családjában már előfordult 2-es típusú diabétesz vagy inzulinrezisztencia, akkor érdemes cukorban szegény, teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszereket és gyümölcsöket fogyasztania.

Rögös út vezet a célig

Ha viszont már előállt a betegség, úgy az étrend különösen a figyelem középpontjába kerül. Azt ugyanis fontos leszögezni, hogy - ellentétben a cukorbetegséggel - az inzulinrezisztencia gyógyítható, aminek legfőbb eszköze az életmódváltás.

A táplálkozás terén természetesen szükséges dietetikus szakember tanácsadását igénybe venni, aki segít a személyre szabott diéta kialakításában. A diabéteszesekéhez hasonlóan kemény étrendet betartani persze nem mindig könnyű feladat, jó hír ugyanakkor, hogy a lelkiismeretesen követett kezelés 70-80 százalékos eséllyel gyógyuláshoz vezet.

Búcsú a szalonnának és a zsíros túrónak

Gyors felszívódású szénhidrátokat csak mértékkel szabad fogyasztani, azonban az sem célszerű, ha teljesen elhagyjuk ezeket. Kerüljük viszont a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, továbbá érdemes a fehér liszt helyett is más alternatívát találni. A zsírok tekintetében sem mindegy, mennyit és milyen típust veszünk magunkhoz. Az állati eredetű zsírokat javasolt háttérbe szorítani, helyettük a telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajok kerüljenek a fogásokba, valamint az omega-3 zsírsavak okán hasznos a tengeri halak fogyasztása legalább heti három alkalommal.

Az állati eredetű zsírok nem ajánlatosak inzulinrezisztencia esetén
Az állati eredetű zsírok nem ajánlatosak inzulinrezisztencia esetén

A méz, fruktóz, agavé szirup és maltit szirup sem éppen előnyös, márpedig ezeket gyakran használják cukormentes ételek készítéséhez, így a boltban kapható termékek kapcsán mindig érdemes tájékozódni azok tartalmáról vásárlás előtt. Hasonló a helyzet a light és szénhidrát-csökkentett megjelölések esetén is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra