Éhgyomri vércukorérték: mikortól jelez diabéteszt?

A cukorbetegség a világ leggyakoribb anyagcsere-betegsége, valószínűleg mindannyiunk környezetében van legalább egy diabétesszel élő családtag, barát, ismerős, kolléga. Mégis, amennyire gyakori ez a betegség, annyira kevés ismeretünk van róla, nem tudjuk, mitől alakulhat ki, mi és miért történik ilyenkor a szervezetben.

A cukorbetegség, vagy ahogy még emlegetjük, a diabétesz , nem kíméli az embereket. A WHO becsült adatai alapján 2014-ben a világon 422 millió felnőtt (a felnőtt lakosság 8,5 százaléka) szenvedett cukorbetegségben (1980-ban még "csak" 108 millióan voltak). A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) szerint pedig 2040-re a világon minden tizedik ember cukorbeteg lesz. Magyarországon 2016 végén 772 ezerre becsülték a cukorbeteget számát, és minden ötödik 60 év feletti magyar embert érinti ez a probléma.

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség, diabétesz, orvosi nevén diabetes mellitus (magyarul mézédes bő vizelést jelent) egy összetett anyagcsere-betegség. "Cukorbaj esetén az érintett ember szervezetében csökkent, illetve hiányzó inzulinhatás fordul elő és/vagy a hasnyálmirigye nem termel elegendő inzulint . A zavart inzulinhatás azt jelenti, hogy ebben az esetben a szervezet egyes sejtjei nem képesek a cukrot felvenni a vérből, ezért a sejtek éheznek, a vérben maradó cukor viszont a vizelettel kiürül - innen ered a betegség latin elnevezése. Az inzulinhatás csökkenése relatív vagy abszolút inzulinhiány és/vagy inzulinrezisztencia miatt fordulhat elő, ekkor az inzulinhatás eléréséhez magasabb inzulinszintre van szükség" - mondja Dr. Breyer Helga belgyógyász szakorvos, a Sportkontroll szénhidrátanyagcsere-szakértője.

Mitől alakul ki a cukorbetegség?
Mitől alakul ki a cukorbetegség?

A cukorbetegség "szűrhető és mérhető": akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték két különböző alkalommal laboros meghatározási módszerrel mérve 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterheléses vizsgálat során (melynek során éhgyomorra cukoroldatos vizet kell inni, ezután mérik meg a vércukorszintet ) a 120 perccel később mért vércukor érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Ha az éhgyomorra mért vércukor 6,1-6,9 között van, az emelkedett éhomi vércukorértéket (IFG) jelent, ha a cukorterhelés során a 120 perces érték 7,8-11,1 mmol/l között van, az csökkent cukortolerancia (IGT), amely nevezhető a diabétesz "előszobájának" is. Ez utóbbi kettő nem egyenlő a cukorbetegséggel, ám ha nem figyelünk oda, akkor könnyen cukorbetegséghez vezethetnek.

A normál vércukorértékek éhgyomorra 5,5 mmol/l alatt, étkezés után 2 órával pedig 7,8 mmol/l alatt vannak.

A cikk a Nők Lapja Egészség 2017. májusi számában jelent meg.

Nők Lapja Egészség

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra