Az inzulin szerepe a szervezetünkben

Az inzulinnak elsősorban a cukoranyagcserében van létfontosságú szerepe. Csökkent vagy túlzott működése számos betegséget, többek között a cukorbetegséget, is eredményezhet.

Mi az inzulin?

Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt polipeptid hormon, amely szerepet játszik a szénhidrátok, fehérjék és zsírok szabályozásában. A normálisan működő hasnyálmirigy napi 40-50 egységnyi inzulint állít elő, melynek fele a májban bomlik el, 25 százaléka pedig a vesékben.

Az inzulin szerepe az anyagcserében

Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta sejtjeiben termelődik. Ezek a sejtek a szervezetünkbe bevitt cukorra reagálnak és inzulint küldenek a keringési rendszerbe. Az inzulin az inzulinreceptorokon keresztül kötődik a test egyes sejtjeihez, így a sejtek glükózt vesznek magukhoz, melyet energiaforrásként használnak fel, illetve egyes sejtek, mint a máj és izomsejtek, el is raktározzák ezt a glükózt szénhidrát, azaz glikogén formájában.

A vércukorszint tehát állandó ellenőrzés alatt van, mivel a máj folyamatosan újraképzi a szőlőcukrot, ezt nevezzük glukoneogenezisnek, ez pedig biztosítja a vércukor állandó szintjét. Általánosan 250 gramm glükózt képez a máj naponta, azonban ha nincs meg a kellő mennyiségű inzulin, ez a szám 500 gramm is lehet. Ezért fordul elő az, hogy a cukorbetegeknél magas a vércukorszint akkor is, ha nem esznek szénhidrátot.

Az inzulin másik feladata az anyagcserében figyelhető meg. Emésztőnedveket termel, így segít az emésztésben is, szervezetünk teljes anyagcseréjének legfőbb motorja, az anyagcsere szempontjából a legfontosabb hormonunk. Az egyetlen hormon, amely a zsírtartalékok felépítését végzi a zsírszövetben és azt támogatja, hogy a zsír a raktárakban maradjon.

Ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, akkor pótolni kell

Mi történik, ha túl sok vagy túl kevés az inzulin?

Túlzott termelése elhízással , gyengeséggel, intenzív éhségérzettel, fáradsággal, memóriagondokkal jár, míg a kevés inzulin fő tünetei a remegés, nyirkos bőr, aggodalmaskodás, izzadás, éhség és ingerlékenység.

A legismertebb inzulinhoz köthető betegség a cukorbetegség , amely során a hasnyálmirigy nem tudja biztosítani a megfelelő inzulinmennyiséget a szervezet számára, így a termelődött cukor a véráramban reked, lerakodik, ez pedig súlyos szövődményekhez vezethet, mint a vakság, veseproblémák, szívbetegség.

Hogyan mérjünk vércukorszintet? A vércukorszint mérése az inzulinnal kezelt betegek számára kötelező, a tablettás kezelésben részesülők részére pedig javasolt, hiszen hirtelen fellépő hipoglikémia esetén életmentő lehet.

Milyen betegségeket okozhat?

Ha túl magas az inzulinszint:

- akromegália (a csontok végeinek rendellenes növekedése, endokrin betegség)

- Cushing-szindróma

- fruktóz- vagy galaktózintolerancia

- elhízás

- inzulinóma, inzulinrezisztencia.

Ha túl alacsony az inzulinszint:

- diabétesz egyes típusai és

- hypopituitarismus (az agyalapi mirigy csökkent működése).

Az inzulin felfedezése

Az inzulin felfedezése hatalmas áttörést jelentett a cukorbetegek kezelésére nézve. 1923-ban orvosi Nobel-díjjal ismerték el, miután Banting John JR Macleod laboratóriumában, Torontóban Chales Best segítségével, kutyakísérletek árán izolálta a hormont.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra