A diabétesz kialakulása két vírustól függhet

Két fontos eredményt hozott az Amerikában és Európában végzett TEDDY-vizsgálat. Egyrészt megállapították, hogy elhúzódó enterovírus-fertőzés vezethet az 1-es típusú cukorbetegség hátterében álló autoimmunitás kialakulásához, másrészt kiderült, egy korai adenovírus C okozta megbetegedés védelmet nyújthat ez ellen az autoimmunitás ellen.

Nem várt eredményt hozott egy, a cukorbetegséget meghatározó környezeti tényezőket vizsgáló kutatás (The Environmental Determinants of Diabetes in the Young - TEDDY). A TEDDY-tanulmány kimutatta: összefüggés lehet az elhúzódó enterovírus-fertőzés és az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása hátterében álló autoimmunitás között (ez felelős az inzulint termelő béta-sejtek pusztulásáért a hasnyálmirigyben). Emellett a vizsgálat során azt is megállapították, hogy egy korai adenovírus C fertőzés védelmet nyújthat ez ellen az autoimmunitás ellen. Minderről a Nature Medicine-ben számoltak be részletesen a kutatók.

Több száz gyermeket vizsgáltak

A vírusokról már hosszú ideje gyanítják, hogy részt vesznek az 1-es típusú cukorbetegség, egy autoimmun állapot kialakulásában, bár a múltbeli bizonyítékok nem voltak elég következetesek az összefüggés bizonyításához. A mostani kutatás az eddigi egyik legnagyobb volt, melyet az USA több államában (Colorado, Georgia, Florida és Washington) és három európai országban, Finnországban, Németországban és Svédországban végeztek. Ennek keretében a Dél-Floridai Egészségügyi Egyetem, a Morsani Orvostudományi Főiskola, a Baylor Orvostudományi Főiskola és más intézmények kutatói olyan újszülöttek székletmintáit tanulmányozták, akik az 1-es típusú diabétesz fokozott genetikai kockázatával rendelkeznek.

diabétesz
Az 1-es típusú cukorbetegség általában fiatal korban kezdődik. Fotó: iStock

"A korábbi évek kutatásai már kimutatták, hogy a cukorbetegség ezen típusa igen összetett, s kialakulásához több út is vezethet" - mondta Kendra Vehik epidemológus, a Dél-Floridai Egyetem egészségügyi informatikai intézetének professzora. "Az 1-es típusú diabéteszt általában gyermekeken, tizenéveseken és fiatal felnőtteknél diagnosztizálják, de a megelőző autoimmunitás gyakran nagyon korai életkorban kezdődik." A tanulmány társszerzője, Richard Lloyd, a Baylor Orvostudományi Főiskola molekuláris virológia professzora elmondta, ez a diabétesztípus akkor fordul elő, amikor az immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigyben található inzulintermelő béta-sejteket. Az inzulin egy olyan hormon, ami a vércukorszintet szabályozza, s ennek hiányában a test nem tudja fenntartani a normál vércukorszintet, ami súlyos szövődményekhez vezet.

A fertőzés időtartama fontos tényező

Ebben a friss kutatásban Vehik és kollégái a test összes vírusát vizsgálták, mégpedig a több száz gyermektől begyűjtött többezernyi székletminta segítségével. Ezekben olyan összefüggéseket kerestek, melyek bizonyíthatják, hogy kapcsolat van a vírusok és az inzulintermelő béta-sejtekkel szembeni autoimmunitás között.

Az enterovírus egy ismert változata, a Coxsackie vírus már korábban is képbe került az 1-es típusú cukorbetegség vizsgálatainál, a mostani eredmények azonban egy új módszert alkalmaztak. A kutatók pedig meglepődtek, amikor rájöttek: nem egy rövid, hanem egy több mint 30 napos fertőzés állhat az autoimmunitás hátterében.

Jelek, amelyek 1-es cukorbetegségre utalnak. Ismerje meg ide kattintva .

"Ez azért fontos, mert az enterovírusok nagyon gyakran előforduló kórokozók, amelyek lázat, torokfájást, kiütést vagy émelygést okoznak. Nagyon sok gyermek kapja meg őket, de nem mindenki lesz közülük cukorbeteg" - mondta Vehik. Az enterovírust elkapó gyermekek töredékénél alakul csak ki a béta-sejt autoimmunitás. Azoknál pedig, akiknek fertőzése legalább egy hónapig tart, még nagyobb a kialakulás veszélye.

A sejtfehérjét használja a vírus

A hasnyálmirigy béta-sejtjei egy sejtfelszíni fehérjét bocsátanak ki, amely segít nekik a szomszédos sejtekkel való kommunikációban. Ezt a fehérjét a vírus receptormolekulaként alkalmazza, hogy lehetővé tegye a sejt felületéhez való kapcsolódását. A kutatók felfedezték, hogy azoknál a gyermekeknél, akik ezen vírusreceptorban egy adott genetikai variánst hordoznak, nagyobb a kockázata a béta-sejt autoimmunitás kialakulásának.

"Ez az első alkalom, amikor kimutatták, hogy a vírusreceptor egy változata a béta-sejtek autoimmunitásának fokozott kockázatához kapcsolódik" - mondta Vehik.

Ha korán kapják el, kisebb lesz a diabétesz kockázata?

A másik felfedezés az volt, hogy egy korai életszakaszban elkapott adenovírus C, - ami légúti fertőzéseket okozhat - az autoimmunitás kialakulásának alacsonyabb kockázatával jár. Azt azonban még vizsgálják, hogy megvédhet-e minket egy kisgyermekkorban elkapott fertőzés a béta-sejt autoimmunitástól. Kiderült ugyanis, hogy az adenovírusok ugyanazt a béta-sejtfelszíni receptort használják, mint a Coxsackie vírus, ami felveti a lehetőségét e védelem kialakulásának. Ám ennek megértéséhez még további vizsgálatok szükségesek.

Ezért is különösen fontos a TEDDY-tanulmány, hiszen még mindig sok olyan tényező van, ami az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezető autoimmunitást befolyásolhatja. A kutatók most arra törekszenek, hogy elcsípjék azt a pillanatot, ami aktiválja az autoimmunitást, így pedig lehetővé válhat az élethosszig tartó inzulinpótlást igénylő betegség megelőzése vagy kialakulásának késleltetése.

Forrás: Medicalxpress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra