Súlyos bajra utalhat az állandó vakaródzás

A viszketés teljesen normális emberi reakció, melyet naponta akár többször is érezhetünk. A viszketés a legtöbb esetben néhány perc alatt elmúlik, de még ha betegség áll is a hátterében, maximum egy hétig tart. De mi van akkor, ha valakinél állandósul a viszketés?

A krónikus viszketés esetében a bőringer nem múlik el rövid időn belül, és a legtöbbször csak ideiglenesen enyhíthető. A szakemberek szerint a krónikus viszketés több mint két hétig tart, és a legtöbb esetben súlyos, akár az életet is veszélyeztethető betegség áll ennek hátterében. Éppen ezért, nem szabad elhanyagolni a viszketés hátterében lévő okok kivizsgálását.

A viszketés leggyakoribb okai

A felmérések szerint világszerte mintegy 280-300 millió ember életében van jelen a kellemetlen viszketés . Szerencsére, az alapbetegség kezelésével a viszketés is elmúlik. Lássuk, mely betegségek hozhatóak összefüggésbe a viszketéssel!

Viszketés: miért is vakarózunk? A viszketés egyedülálló dolog az emberi szervezetben, egy furcsa és sürgető érzés, mely miatt úgy érezzük, hogy meg kell vakarnunk egy adott területet. Ez ugyanakkor reflexes, tulajdonképpen tudattalan cselekedet is lehet. A szakemberek szerint a viszketés a fájdalommal áll közeli rokonságban. Az egyik leggyakoribb ok a viszketés hátterében valamilyen fertőzés. A gyermekeknél ez olyan betegségekre utalhat, mint a bárányhimlő , ráadásul a viszketés már a bőrtünetek előtt megjelenhet. A felnőttek esetében súlyosabb fertőző betegségek is okozhatnak állandó viszketést, például a HIV. Gyakori tünete a viszketés a különböző parazitáknak, például a tetűnek vagy a rühességnek.

A krónikus viszketés, különösen ha egyéb bőrtünetekkel, például annak kiszáradásával, kipirosodásával, hámlásával is együtt jár, ekcémára utalhat. Az ekcéma gyulladásos betegség, melyet kiválthat vegyületekre, ételekre, gyógyszerekre, növényekre vagy környezeti hatásokra adott allergiás reakció. Az ekcéma krémekkel, kenőcsökkel vagy gyógyszerekkel jól kezelhető.

A hosszan tartó viszketéssel mindenképpen forduljon orvoshoz!

A hosszan tartó viszketéssel mindenképpen forduljon orvoshoz! Amennyiben a vesék már nem tudják ellátni a feladatukat, például krónikus vesebetegség miatt, a szervezetben felgyűlhet a húgysav (ez a vizelettel együtt kerül ki a szervezetünkből). A nitrogént tartalmazó húgysav egyik hatása, hogy a bőrünk rendkívüli módon viszkethet tőle. Ráadásul, a veseproblémák miatt egyéb méreganyagok is felgyűlhetnek a szervezetünkbe, ami szintén viszketést okozhat.

Meglepő módon, bizonyos daganatos betegségek is okozhatnak viszketést, több tumortípussal kapcsolatban is ismert tünetnek tartják ezt, például a petefészek-, az emlő- vagy a torokdaganatoknál, illetve a nyirokcsomót érintő betegségeknél. Ha az egész testre kiterjedő, erős viszketést érzékelünk, az a vért, illetve a vérképző szerveket megtámadó rák egyik tünete is lehet.

A cirrózisnak , vagyis a máj hegesedésének is lehet az egyik tünete a viszketés. A viszketés mellett egyéb jelei is lehetnek a cirrózisnak, például a bőr és a szemfehérje besárgulása, a tenyerek kipirosodása, a fáradékonyság, a kognitív problémák, illetve a hasi fájdalmak. Amennyiben ezeket is érzékeljük a viszketés mellett, mindenképpen keressük fel az orvosunkat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra