Mi a szerepük a szeplőknek?

Gyermekkorban talán még pulykatojásnak csúfolják a szeplősöket, felnőttként viszont szexepilt is adhatnak az arcon és vállon sorakozó, apró pöttyök. Ráadásul bőrünk védelmében is jelentős szerepet vállalnak.

Világos bőrszín és vörös, vagy szőke haj mellé gyakran társulnak szeplők. Egyesek szabadulnának a főként arcon, de sok esetben vállon és háton is jelentkező foltoktól, míg mások kimondottan vonzónak találják őket. De miért is alakul ki ez a különleges pigment-rendellenesség, és mi a szerepe?

A szeplő (ephelis), a leggyakoribb, és egyben legveszélytelenebb festékzavar a bőrön. Senki sem születik velük, fiatalkori változata jellemzően 4-5 éves kor körül jelentkezik, amikor a bőrfelület apró pontjainak megnövekedik a pigmenttartalma.

Szeplő: így tüntesse el házilag! Van, aki kifejezetten utálja a szeplőit. Megszabadulhatunk tőlük? Kattintson és kiderül! Ennek oka, hogy az ultraibolya sugárzás hatására aktívabbá válik a hámréteg alsó sejtsorában található melaninsejtek működése (bőrünk mellett egyébként hajunk és szemünk színéért is a melanin felel), ezért azok több festékanyagot termelnek. Ezek egyfajta védernyőt alkotva oltalmazzák a hámsejteket a nap ultraibolya sugárzásának káros hatásaitól. Elsősorban a Melanocortin 1 receptor (röviden MC1R) nevű gén működésével hozható összefüggésbe a szeplők kialakulása.

Elsősorban a világos hajú és bőrű emberek szeplősek

Elsősorban a világos hajú és bőrű emberek szeplősek Ez dönt arról, hogy testünk milyen pigmenteket termel - a leggyakoribb az eumelanin , amely a barna és fekete színekért felelős, míg a feomelanin a haj vörös színét adja. Ha ez a gén testünkben aktív, az sötétebb haj- és bőrszínt eredményez, inaktivitása pedig világosabb bőrszínben, szőke vagy vörös hajszínben mutatkozik meg. Utóbbi azonban nem feltétlenül jár szeplősödéssel, és fordítva: jóval ritkább esetben, de a sötétebb bőr- és hajszín mellé is előfordulnak szeplők.

Téli álmukból a nap első sugaraival ébrednek az apró pöttyök, tavasztól őszig jellemzően jobban láthatóak. Mivel azt jelzik, hogy bőrünk érzékenyebb a napsugárzásra, csak magas faktorszámú fényvédő alkalmazásával tanácsos hosszabb időt a napon tölteni, illetve nyáron érdemes kerülni a közvetlen napfényt a kritikus, déli órákban!

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra