Bőrtályogok: kell-e antibiotikum?

A bőrtályogokkal majd mindenki találkozik élete során, de jelentős, orvosi beavatkozást kívánó bakteriális fertőzés csak ritkán alakul ki. Ha mégis, a kezelés meglehetősen rutinszerűen történt, bizonyos esetekben antibiotikumok felhasználásával. Lehet, hogy hibásan.

A bőrtályogok kezelése a duzzanat felmetszésével kezdődik, hogy a benne lévő gennyet el lehessen távolítani. A műveletet fájdalomcsillapító injekció beadásával végzik. Az orvos meggyőződik róla, hogy minden gennyet sikerült-e eltávolítani, ha nem, akkor sóoldattal kiöblíti. Néha gézt helyez a sebbe, amit aztán pár nap után eltávolít. Ha a tályog teljesen kiürül, akkor nincs szükség antibiotikumra. Ha viszont a fertőzés már szétterjedt vagy az arc középső, illetve felső részén alakult ki, akkor antibiotikumot kell adni, hogy a fertőzés ne terjedhessen át az agyra, ami már nagyon veszélyes volna.

Szükséges antibiotikum a bőrtályog kezeléséhez?

Rory Spiegel, a Stony Brook Medical Center kutatója számolt be arról a tanulmányról, amely véletlenszerűen kiválasztott 1265 beteg vizsgálatával készült, akik bőrtályoggal érkeztek a rendelésre. A kezelések során vagy placebót vagy antibiotikum kezelést kaptak hét napon át. A betegek gyógyulási aránya a hét napos antibiotikum kúra után 80,5 százalék volt, szemben a placebót kapók 73,6 százalékos gyógyulási arányával.

Néha nemcsak a "sima" pattanások nehezítik meg az életünket. Van, akinek nagy, fájdalmas, húzódó, gennyel teli kelésekkel is meg kell küzdenie. Mit tehetünk a csúf és veszélyes bőrelváltozások ellen? Részletek!

Az olyan betegek aránya csak pár százalékos volt, akiknek 21. napig további kezelésekre volt szükségük. Azaz a tanulmány eredményei alapján csak extrém esetekben tűnik indokoltnak az antibiotikumok alkalmazása, mert csupán a tályog felnyitásával és kitisztításával a fertőzés az esetek túlnyomó többségében jól gyógyul.

A kezelésekkel való legfontosabb kérdések a tanulmány után azok maradtak, hogy azoknál akiknek ez az egyszerű kezelés nem elégséges, mert a tályog következtében láz, rossz közérzet is fellép, illetve az immunrendszerük eleve nincs jó állapotban (például cukorbetegség miatt), vajon milyen kezelés indokolt. És azt is tisztázni kell még, hogy a gyógyszerek használata a bőrtályogoknál vajon milyen összefüggésben lehet az antibiotikum rezisztenciával?

Forrás: journals.lww.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra