Tünetek, amelyek PCOS-re utalnak

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a fogamzóképes korú nők mintegy 7-15 százalékát érinti. Kezeletlenül nemcsak változatos tünet együtteseket produkál, hanem egyben a meddőség egyik leggyakoribb kiváltó oka is.

A PCOS a petefészkek ultrahang vizsgálatával diagnosztizálható számos, felszíni hólyagos képletről kapta a nevét. A betegség alapvetően egy komplex hormonális és anyagcser zavar - azaz egyszerre belgyógyászati és endokrinológiai probléma - amely a női ciklus zavaraival, az androgén férfi nemi hormon túlsúlyával, bőrgyógyászati problémákkal, illetve gyakran inzulinrezisztenciával, cukorbetegséggel és pajzsmirigyproblémákkal is társul.

Kialakulásában valószínűsíthetően szerepet játszhatnak a környezeti hatások, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a genetikai tényezők, a magas inzulinszint, a laboratóriumi vizsgálatok során tapasztalt - egyénenként nagy különbözőséget mutató - eltérések, azonban a pontos kiváltó okok nem ismertek.

A legfontosabb pajzsmirigyvizsgálatok A pajzsmirigy nagyon fontos szervünk - állapota nem csak hormonháztartásunk, hanem egész testünk működését befolyásolja. Az alábbiakban annak jártunk utána, milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy pajzsmirigyünk egészségéről megbizonyosodhassunk. Kattintson a részletekért!

A PCOS-re jellemző, hogy a hormonrendszerben keletkező zavar hosszú időn keresztül, lassan alakul ki, az első jelek gyakran már serdül korban felismerhetőek. A betegség egyik jelentős kockázata az, hogy ha nem kezelik megfelelően, hosszútávon nem csak a nemi ciklus zavaraival, hanem a fogamzó képesség elvesztésével járhat.

Tünetek

Akárcsak a laboreredményekben jelentkező eltérések, úgy a PCOS tünetei is nagyon változatosak lehetnek:

  • megnyúlt, rendszertelen menstruációs ciklus;
  • elmaradó peteérés;
  • megnagyobbodott petefészek;
  • petefészek felszínén megjelenő ciszták sora;
  • fokozott szőrösödés elsősorban a mellkason és az arcon;
  • a zsíros, pattanásos arcbőr;
  • hajhullás;
  • túlsúly (jellemzően hasi elhízás);
  • a bőr elszíneződése a hajlatokban;
  • inzulinrezisztencia;
  • pajzsmirigy-alulműködés;
  • alacsony D-vitamin-szint.

A betegség egyik jele a zsíros, pattanásos arcbőr. Fotó: 123rf
A betegség egyik jele a zsíros, pattanásos arcbőr. Fotó: 123rf

A PCOS diagnosztizálása

Amennyiben felmerül a PCOS gyanúja, célszerű minél előbb laboratóriumi vizsgálatot kérni. Ezt a speciálisan széleskörű diagnosztikai eljárást a ciklus elején, a 3-5. napon javasolt elvégezni. Amennyiben a laboreredmények alátámasztják a PCOS jelenlétét, szükségessé válik egy nőgyógyászati ultrahang vizsgálat, valamint endokrinológus szakorvossal való konzultáció is a diagnózis pontos felállításához, valamint a kezelés megkezdéséhez.

Kezelési lehetőségek

A PCOS jelenleg véglegesen nem gyógyítható, de jól kezelhető állapot, amelynek legfontosabb része az életmódváltás. Ennek egyik fő eleme a személyre szabott, de minden esetben többször kis mennyiségre hangsúlyt helyező, szénhidrátokban szegény, de folsavban és D-vitaminokban gazdag étkezés. Fontos az optimális testsúly fokozatos elérése és megtartása. Ebben segítséget nyújthat a szakemberek által összeállított, hangsúlyozottan rendszeres testmozgás is, amely szintén kihagyhatatlan eleme az életmódváltásnak.

Előfordulhat, hogy a szakorvos kiegészítő gyógyszeres kezelést javasolt. A PCOS kapcsán felírt készítmények leginkább a diabétesz megelőzésére, a férfi nemi hormonok szintjének és a vetélés kockázatának a csökkentésére szolgálnak, valamint elősegítik az ovulációt, azaz a peteérést. Fontos, hogy a tünetek enyhülése vagy megszűnése esetén is változatlanul figyelni kell a helyes életmód megtartására, hogy elkerülhető legyen a visszaesés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra