Sportolással megelőzhető az aranyér?

Az aranyérbetegség megelőzésében és kezelésében kiemelt szerepe van a rendszeres sportnak, de nem mindegy, milyen mozgásformát választunk.

Az aranyér kialakulásának közvetlen oka a végbél környéki kötőszövetek gyengülése, ám emellett döntő jelentősége van a mozgásszegény életmódnak, a túlsúlynak , az ülőmunkának, a kevés folyadékbevitelnek, a helytelen táplálkozásnak is.

A hosszas ülő, álló helyzetben végzett tevékenység , a fokozott has- és hátizommunkával járó, elfoglaltságok, pl. lovaglás, cipekedés, hajlongás kedvez az aranyér kialakulásának Ilyenkor a végbél környéki artériákat és vénákat felölelő érgomolyag kitágul, vérellátása zavart szenved, súlyosabb esetben vérezhet, kisebesedhet. Bár bizonyos sportok növelik az aranyerek kialakulásának esélyét, a jól megválasztott sporttevékenységek azonban jelentősen csökkentik. A rendszeres kerékpározás erősíti a láb-, far- és medence izomzatát és a kötőszöveteket, ezért fontos szerepe van az aranyér megelőzésében. Akár túlsúllyal rendelkezőknek is ideális, mivel nem terheli az ízületeket. Fontos azonban, hogy a bicikli nyerge megfelelő formájú, komfortos legyen. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni azt is, hogy külső aranyér esetén tilos kerékpározni!

A rendszeres hasprés, illetve az erőlködéssel járó sportok, például a súlyemelés, a nehézatlétika növelik az aranyér kialakulásának esélyét. Heves fájdalom esetén érdemes a hasűri nyomás fokozódásával járó sportokat, így a súlyemelést, guggolást, helytelenül végzett hasizomerősítő gyakorlatokat kerülni, de a futás és a kocogás sem ajánlott. Súlyos aranyérprobléma esetén indokolt ezeket a mozgásformákat mellőzni. A tenisz és a squash pedig a sok ugrálás miatt nem kedvez a medencének és az aranyereknek. Aranyérbetegség esetén olyan sportok ajánlottak, amelyek nem terhelik az amúgy is duzzadt végbéltáji ereket. Napi 30 perc séta , kocogás, vagy úszás ideális lehet, de az edzőtermekben megtalálható elliptikus tréner használata is hatékony e problémára. Az aerob mozgásformák gyorsítják a vérkeringést, a nyomás megszűnik vagy legalábbis enyhül a záróizom körül, ezzel pedig elkerülhető a nagyobb aranyértágulat kialakulása, valamint a vér alvadása, rögösödése.

Az otthoni tornánál ügyeljünk arra, hogy a gyakorlatok összetettek legyenek, és az egész testet átmozgassák, ne csak egy-egy testrész erősítésére helyezzük a hangsúlyt, figyeljünk a gyakorlatok helyes kivitelezésére. A medence erősítésére irányuló célzott gimnasztikai gyakorlatok, így a gátizomtorna is nagyon hasznos az aranyeres panaszok ellen. Nemcsak az inkontinencia kezelésében eredményes, de a székelést is könnyebbé teheti, ha ezeket az izmokat kontroll alatt tartjuk. Hatásos gyakorlat például a gyertyaállás, amely megszünteti a vénákban lévő vér pangását és oldja a végbélzáró izmokra nehezedő nyomást. A rendszeres, nem túlzottan megerőltető testmozgás jó hatással van az aranyeres panaszokra. Aki ülő munkát végez, időnként álljon fel, sétálgasson, ha teheti, végezzen óránként valamilyen pezsdítő, frissítő gyakorlatot, de fontos a jól összeállított mozgásforma az álló munkát végzőknek is.

Lift helyett inkább lépcsőzzünk, gyalogoljunk többet, autó helyett biciklivel közlekedjünk
Lift helyett inkább lépcsőzzünk! Fotó: Getty Images

Érdemes edző, gyógytornász segítségét kérni a gyakorlatok összeállításában, ha bizonytalanok vagyunk, hiszen a már kialakult aranyeres panaszok esetén még lényegesebb a megfelelő edzésterv.

Testmozgással és sportolással serkenthetjük a bélműködést és megelőzhetjük a székrekedést. Elengedhetetlen, hogy minél több mozgást építsünk be a hétköznapokba. Lift helyett inkább lépcsőzzünk, gyalogoljunk többet, autó helyett biciklivel közlekedjünk. A gyaloglás, túrázás, torna vagy úszás biztosítja a szervezet megfelelő egyensúlyát, kedvezően befolyásolhatja az aranyeres panaszokat, késleltetheti, megakadályozhatja kialakulásukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra