Mutatjuk, mit jelezhet, ha hányingerünk van

Nemcsak akkor lehet hányingerünk, ha kisbabát várunk, esetleg elrontottuk valamivel a gyomrunkat. Cikkünkben végigvettük a kevésbé nyilvánvaló mögöttes okokat.

Valószínűleg mindenkinek volt már legalább egyszer az életében hányingere: a cseppet sem kellemes állapot izzadással, hasi diszkomfortérzéssel, étvágytalansággal, öklendezéssel, túlzott nyáltermelődéssel járhat, és sajnos gyakran hányással végződik. A legtöbben ilyenkor arra gyanakodnak, hogy valami rosszat ettek, és elrontották a gyomrukat, nők esetében pedig a terhesség gondolata is az elsők között merülhet fel. A hányinger hátterében azonban számos egyéb - sokak számára kevésbé nyilvánvaló - dolog is állhat. Ezeket vettük végig a SELF cikke alapján.

A stressz

A stressz fizikai változások garmadáját indíthatja el a szervezetben, így például a bélrendszerben is, amely rendkívül érzékenyen reagál a negatív érzelmekre - magyarázta a lapnak dr. Randy Wexler belgyógyász. Ha nagyon idegesek vagyunk, lélegezzünk mélyeket, az segíthet lecsillapodni. Ugyancsak jó megoldás, ha iszunk egy csésze gyömbérteát - a gyömbérről ugyanis azt tartják, hogy enyhíti a hányingert.

Hányingert számtalan dolog okozhat.
Hányingert számtalan dolog okozhat. Fotó: Getty Images

Éhség

Mint arra dr. Kristine Arthur belgyógyász rámutatott: aki sokáig nem eszik (és ebből kifolyólag egyre nő az éhsége), annak leesik a vércukorszintje, amitől émelyegni, szédülni kezdhet - úgy érezheti, hogy mindjárt elájul. Ilyenkor célszerű gyorsan elfogyasztani valamit, aminek magas a szénhidráttartalma - egy pohár gyümölcslé vagy némi friss vagy aszalt gyümölcs is megfelelhet a célnak. Így normalizálódik a vércukorszintünk, és jobban fogjuk érezni magunkat. A magas zsír- vagy fehérjetartalmú ételeket viszont kerüljük, mert nem emelik a vércukorszintet , és lassíthatják a szénhidrátok felszívódását.

Dehidratáltság

Néhány embernél még az egészen enyhe dehidratáltság (kiszáradás) is okozhat gyomorpanaszokat - szögezi le dr. Wexler. Ha tehát legközelebb hányingerünk van, próbálkozzunk meg azzal, hogy iszunk egy pohár vizet. Amennyiben valóban a dehidratáltság miatt jelentkezik a panasz, akkor javulni fog az állapotunk.

A legjobb házi gyógymódok hányingerre A hányinger és az émelygés sok betegség kísérő tünete, ráadásul rendkívül kellemetlen. Szerencsére léteznek olyan házi módszerek, amelyekkel hatásosan enyhíthetjük a panaszt. Részletekért kattintson !

Gyógyszer

Hányingerünk receptköteles készítmények, vény nélkül kapható gyógyszerek vagy táplálékkiegészítők miatt is lehet. Sokaknál akkor jelentkezik a kínzó tünet, amikor éhgyomorra vesznek be bizonyos vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat (például ibuprofén- vagy paracetamoltartalmú készítményeket). A C- és E-vitaminnak, valamint a vasnak is hasonló hatása lehet, ha üres a gyomrunk.

Migrén

A migrén legtöbbször szédüléssel, homályos látással jár együtt, ami hányingert okozhat. Dr. Arthur szerint segíthet, ha beveszünk valamilyen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót (de figyeljünk arra, hogy ne éhgyomorra szedjük be). Emellett ügyeljünk arra is, hogy elegendő vizet igyunk, a dehidratáció ugyanis súlyosbíthatja a fejfájást és a hányingert. Ha a vény nélküli készítmények nem használnak, egyeztessünk orvosunkkal, milyen receptköteles gyógyszerrel csillapíthatjuk a fájdalmat.

Fülfertőzés

Ha az émelygés mellett nyomást, fájdalmat érzünk a fülünkben, nagy valószínűséggel fülfertőzés áll a háttérben. "A belső fülben lévő csatornák fontos szerepet játszanak az egyensúly megtartásában, egy fertőzés azonban változásokat okozhat az érintett fül normál folyadékszintjében" - így dr. Arthur. Ilyenkor az agy jelzést kap, hogy a két fülben eltérő a nyomás, ez pedig émelygést és szédülést okozhat. Fülfertőzésre utalhat még az orrdugulás, a fejfájás, a láz, illetve a hallásromlás.

Szívroham

Ha szívrohamról van szó, sokaknak csak a mellkasi  fájdalom  jut az eszébe, mint lehetséges tünet, pedig - főleg a nőknél - egyéb panaszok is társíthatóak hozzá. Ilyen a hányinger, a hányás, a verejtékezés, a váll- vagy karfájdalom, a hát-, nyak- vagy állkapocsfájdalom, illetve a légszomj.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Amennyiben a hányinger vagy a hányás felnőttek esetében 2 napnál, két év alatti gyermekeknél 24 óránál, csecsemőknél 12 óránál tovább tart, be kell jelentkezni egy szakemberhez. Akkor is ugyanez a teendő, ha a hányinger/hányás hamar elmúlik, ellenben gyakran jelentkezik, illetve, ha a következő tüneteket is tapasztaljuk: mellkasi fájdalom, erős gyomorfájdalom és -görcsök, homályos látás, zavartság, láz, merev nyak, valamint véres hányás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra