Mit ne egyen, akinek aranyérbetegsége van?

Az aranyérbetegség igen kellemetlen, időnként kifejezetten fájdalmas lehet, és bár nagyon sok krémet, kenőcsöt vagy kúpot kipróbálhatunk a tünetek enyhítésére, nagyon fontos az is, hogy az étrendünket megváltoztassuk. Bizonyos ételek ugyanis tovább ronthatják az állapotunkat.

Azt jól tudjuk, hogy a székrekedés nagymértékben hozzájárulhat az aranyérbetegség kialakulásához, ezért érdemes rostdús ételeket fogyasztani. Aki kevés rostot fogyaszt, annak széklete tömörebbé válik, emiatt jóval ritkábban és nehezebben tudja csak azt üríteni. Ez a végbél körüli erek kitüremkedéséhez, aranyérhez vezet. Rostban gazdag étrendünk alapját a zöldségek és a gyümölcsök bőséges fogyasztása adja, de érdemes rendszeresen beiktatni egy adag zabkását is, illetve a különböző magvak és diófélék is jót tesznek.

A finomított gabonafélékből készült termékeket is érdemes lecserélni, hiszen ezekből éppen a jó emésztéshez szükséges rostanyagok hiányoznak. A teljes kiőrlésű gabonafélékből készült péksütemények ezzel szemben segítik az emésztésünket, így az aranyér elleni küzdelemben is a segítségünkre lehetnek.

Aranyérbetegség esetén válassza a rostdús táplálkozást

Aranyérbetegség esetén válassza a rostdús táplálkozást

A megfelelő táplálkozás mellett a hidratáltságról sem szabad megfeledkezni. Megfelelő mennyiségű folyadék nélkül a rostdús ételek nem tudnak a gyomorban elegendő vizet megkötni, és ugyanúgy székrekedéshez vezethetnek. Elsősorban vizet fogyasszunk, az üdítőitalokat magas cukortartalmuk miatt jobb kerülni. A túlságosan sós ételek miatt egyrészt felborulhat a szervezetünk folyadékegyensúlya, az enyhe fokú kiszáradásnak pedig az egyik következménye a székrekedés. A kemény székletet pedig nehezebb kiüríteni, emiatt fokozódhatnak az aranyeres tünetek. Lehetőség szerint kerüljük a túl sós ételek fogyasztását emiatt.

Az aranyérbetegség kezelése a megbetegedés súlyosságától és kiterjedésétől függ. Az aranyeres csomókban található kitágult vénák eredeti állapotának helyreállítása érdekében fontos a kiváltó ok (pl. székrekedés) megszüntetése. Megfelelő étkezéssel elősegítheti bélmozgását, ezért étrendje tartalmazzon rostokat, valamint fogyasszon sok folyadékot. Az aranyeres panaszok kezelését szolgálják egyes házi praktikák (jegelés vagy melegítés), a helyileg ható szerek (kenőcs, kúp) és a szájon át szedhető aranyértabletták, valamint műszeres és műtéti megoldások.

Egyes embereknél problémásak lehetnek a tejtermékek, emésztőrendszerük ugyanis érzékeny a tejcukorra. Fogyasztásuk így puffadással, fokozott gázképződéssel járhat, ami további kellemetlenségeket okozhat az egyébként is fájdalmas aranyér mellett. Azonban a tejtermékekre adott reakciók egyénenként változnak.

Mi is pontosan a tejcukor-érzékenység, és mit (t)egyenek a tejcukorérzékenyek? Tudja meg cikkünkből!

Az egyik legelső tanács, melyet az "aranyeres" betegek kapnak, hogy lehetőség szerint mondjanak le a túl fűszeres és csípős ételekről. Ez különösen igaz azokban az esetekben, ha valakinek vérzik is az aranyere. A csípős ételekben található anyagok ugyanis nagyon irritálhatják a sebes részeket. A csilipaprikát, cayenne-i borsot és egyéb csípős fűszereket tartalmazó ételek fogyasztását tehát halasszuk akkorra, amikor már elmúltak az aranyeres panaszaink.

Az sem mindegy, hogy mit iszunk. Ha aranyérbetegségünk van, akkor az alkohol- és koffeintartalmú italok fogyasztását egyaránt érdemes csökkenteni. Ezek (enyhébb vagy erőteljesebb mértékben) dehidratáló hatásúak, így a székrekedés kialakulásához is hozzájárulhatnak. A kemény széklettől nehezebb megszabadulni, és az erőlködéstől csak tovább romolhat az aranyér állapota.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra