Mit jelent a vízfejűség?

A vízfejűség - ami főként gyermekkorban nagyon feltűnő - lényege, hogy az agykamrákban kórosan megszaporodik az agyvíz. A Betegségek A-Z legújabb szócikkéből még többet megtudhat a vízfejűségről!

A vízfejűség olyan állapot, amelynél az agykamrákban kórósan megszaporodik az agyvíz mennyisége. Az esetek egy részében emiatt nyomásfokozódás alakul ki, ami károsíthatja az agysejteket. A vízfejűség csecsemő- és gyermekkorban a legszembetűnőbb, ettől függetlenül bármilyen életkorban előfordulhat.

Az eltömődés hátterében több ok is állhat. Ha gyerekkorban alakul ki, akkor kiválthatják veleszületett okok és szüléskori károsodások, agyi bevérzések. A felnőtt korban kialakuló vízfejűségnek szintén több oka lehet. Ilyen lehet például egy kullancscsípés okozta súlyos agyhártya-agyvelőgyulladás. Állhatnak a háttérben koponyatraumák, ahol szintén a vérzés, későbbi hegesedés okozhat problémát.

A vízfejűség diagnózisának első lépése a klinikai vizsgálat, amelyre az agynyomás-fokozódás gyanúját felvető tünetek miatt kerül sor. Az agynyomásmérés általában úgy történik, hogy az orvos gerinccsapolást végez. Ha többet szeretne tudni a vízfejűség diagnózisáról, a gerinccsapolás folyamatáról olvassa el Betegségek A-Z szócikkünket .

A vízfejűségolyan állapot, amelynél az agykamrákban kórósan megszaporodik az agyvíz mennyisége

A vízfejűségolyan állapot, amelynél az agykamrákban kórósan megszaporodik az agyvíz mennyisége

Hogyan kezelhető a vízfejűség?

A kezelés úgy történik, hogy az agykamrába idegsebészeti műtéttel behelyeznek egy shunt-öt, ami tulajdonképpen egy "szelep", egy hajlékony, vékony, rugalmas cső. Ennek egyik végét fúrják be az agykoponyába, a másikat pedig a nyakon és a mellkasi részen keresztül leggyakrabban a szabad hasüregbe, ritka esetekben közvetlenül a jobb szívpitvarba vezetik.

Tudta?

Az agyvíz az agykamrákban termelődik, gyerekkorban óránként nagyjából 20 milliliternyi. Felnőttben a teljes térfogata 150 milliliter, újszülött korban 50 milliliter. Mennyisége normál esetben a termelődés és az elszivárgás egyensúlya miatt állandó.

További hasznos tudnivalókért olvassa el, a Betegségek A-Z szócikkünket a vízfejűségről .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra