Minden falat gyulladást okoz gyomrunknak

Az evés rövid ideig gyulladást vált ki a bélrendszerünkben, ez azonban természetes folyamat, és fontos a bevitt cukrok feldolgozásához. Bizonyos esetben azonban ez a gyulladás cukorbetegséghez is vezethet.

Az evéssel baktériumok jutnak a szervezetbe, amelyek egészséges gyulladásos reakciót váltanak ki, túlsúlyos embereknél azonban ez a gyulladás olyan gyakorivá válik, hogy 2-es típusú diabéteszhez vezethet a Bázeli Egyetemi Kórház Marc Donath vezette kutatócsoportja szerint.

Gyulladással jár az evés

A beszámolószerint egérkísérleteknél azt találták, hogy táplálkozáskor egyes immunsejtek megszaporodnak a bélrendszerben. Ezek a makrofágoknak nevezett sejtek aztán a vércukorszintnek megfelelően termelik a gyulladásos folyamat egy hírvivő anyagát, amely a hasnyálmirigyben az inzulinkibocsátást serkenti.

A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, mely szövődményei révén rontja a beteg életminőségét és életkilátásait. Kialakulásáról, fajtáiról és kezeléséről az alábbi cikkünkben olvashat bővebben!

Az evés tehát egy rövid ideig tartó gyulladást is kivált, amely fontos a bevitt cukor feldolgozásához - írta hétfői közleményében a Bázeli Egyetem. Az interleukin-1béta (IL-1b) nevű hírvivőanyag így az inzulinnal együtt szabályozza a vércukor szintjét.

Táplálkozáskor egyes immunsejtek megszaporodnak a bélrendszerben
Táplálkozáskor egyes immunsejtek megszaporodnak a bélrendszerben

Ezen kívül az IL-1b az immunrendszer cukorellátásáról és aktiválásáról is gondoskodik, ami azért fontos, mert az evéssel bevitt baktériumokat ártalmatlanná kell tenni. A IL-1b azonban a 2-es típusú, vagyis felnőttkori cukorbetegség kialakulásában is fontos szerepet játszik, ilyenkor krónikusan termelődik, ezzel károsítja a hasnyálmirigyben lévő, inzulinkibocsájtó bétasejteket.

A Nature Immunology című szaklap aktuális számában megjelent tanulmányban azt írták a svájci kutatók, hogy az IL-1b jelentőségét az egészséges cukoranyagcserében viszonylag keveset vizsgálták. Ugyanaz a gyulladás, ami védő hatású az egészséges szervezetben, túlsúlyosaknál krónikussá válhat és diabéteszhez vezethet.

A kutatók szerint az anyagcsere és az immunrendszer sikeres együttműködése a bevitt baktériumoktól és tápanyagoktól függ. Ha a tápanyagok mennyisége elegendő, akkor az immunrendszer is elég cukorhoz jut, hogy a baktériumokra megfelelő választ tudjon adni. Ha azonban nem elég a tápanyag, akkor a szervezet a kevés kalóriát az alapvető életműködésekre fordítja, ami az immunrendszer rovására megy a kutatók szerint. Ez magyarázat lehet arra, miért lépnek fel gyakran fertőző betegségek éhínségek idején.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra