Milyen betegség a giardiasis?

A Giardia egy olyan egysejtű, amely vízben, állati székletben fordul elő, s a vezetékes ivóvíz klórozása sem pusztítja el. Az emberi szervezetben viszonylag könnyen megtelepedik, és az esetek egy részében, felnőtteknél nagyjából felében, gyermekekben még ennél is nagyobb arányban okoz hasmenést.

Egyfajta népbetegségről van szó: ez a felszívódási zavaroknak, a tartós hasi panaszoknak, a tartós hasmenésnek , és gyerekeknél olykor a fejlődésbeli elmaradásnak is az egyik oka. A kórokozó panaszokat főképp a gyerekeknél okoz, a felnőttek gyakran tünetmentesen esnek át a fertőzésen.

A Giardia természetes vizekben való előfordulását 15 százalékosra teszik, míg az általa okozott betegség gyakorisága nagyban függ az egyes területek higiéniai viszonyaitól. Magának a kórokozónak az emberi szervezetben való jelenlétét Kelet-Európában 1-5 százalékosra becsülik, de például Olaszországban van 11 százalékos megjelenésről szóló adat is. Az előfordulási arány a rossz higiéniás körülmények között élőknél mindenképp magasabb, akár 20 százalékos is lehet. Van, aki a kórokozót tartósan is hordozza. Egy pár évvel ezelőtti vizsgálat alapján ki lehet mondani azt is, hogy évente 100 ezer emberből húszan betegszenek meg.

A vécé lehúzása előtt érdemes lehet megtekinteni a székletet, a színe ugyanis sokat elárulhat az egészségünkről. Részletek! Tudjuk azt is, hogy a gyerekközösségek és az otthonok mindenképpen nagyobb rizikót jelentenek, ezeken a helyeken nagyobb az esély a fertőződésre. Nem tudni ennek okát, de a férfiak valamiért gyakrabban lesznek érintettek, mint a nők. A betegség minden korosztályt érinthet, de a fél évnél fiatalabb csecsemőknél mindenképpen ritkább, ami összefüggésben áll a szoptatással. Ismert az is, hogy a kisdedek fogékonyabbak a giardiasisra , mint a felnőttek.

A giardiasis tünetei, a hasfájás és a puffadás, a gyerekeknél gyakrabban megmutatkoznak

A fertőzés kiváltó oka a Giardia lamblia (újabb nevén Giardia intestinalis) nevű egysejtű, amely jellemzően víz vagy szennyezett élelmiszer közvetítésével jut be az emberi szervezetbe. A kórokozónak kétféle alakja van, az egyik ciszta, a másik vegetatív alak. Az előbbi ellenálló, a széklettel ürül, onnan kerül be a vizekbe. Terjed emberről emberre is, szexuális együttlét során is átadható. Maga a kórokozó a vékonybél felső szakaszán tapad meg, ott megtelepszik, majd a tápanyagokat elszívja a fertőzött elől.

A fő tünet a hasmenés, a puffadás , a hányinger és a hasi görcs, s a mindig nagy mennyiségű híg széklet.

Pár éve már van lehetőség van rá, hogy a kórokozó sejtfal-elemeit immunológiai módszerekkel mutassák ki, s ehhez már nem kell, hogy éljen. Ha a betegséget felfedezik és kezelik, 100 százalékosak a gyógyulási esélyek.

A fertőzésről szóló bővebb leírást a Betegségek A-Z giardiasis szócikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra