Mi a vizeletelakadás?

Ha vizeléskor a hólyag nem ürül ki teljesen, vagy ha abszolút vizelési képtelenség áll fenn, akkor vizeletrekedésről, illetve vizeletelakadásról beszélünk.

A különbség a két állapot között, hogy a vizeletelakadás hirtelen következik be, és teljes vizelési képtelenséggel jár, míg a vizeletrekedés olyan krónikus folyamat, amelynek során a hólyag nem ürül ki megfelelően. A már elégtelenül ürülő hólyagban alkoholfogyasztás hatására gyakran áll be hirtelen vizeletelakadás.

A vizeletürítési nehézségeket leginkább valamiféle fizikai akadály idézi elő, amely lehet prosztatanagyobbodás, húgycsőszűkület, hólyagnyakmerevség, hólyagban, illetve húgycsőben megjelenő kő, valamint nyálkahártya-duzzanat idegentest vagy akut gyulladás miatt, ödéma. Bár jóval ritkább, de állhat a háttérben idegi eredetű, azaz beidegzési zavarral kapcsolatos probléma is. Ilyenkor a húgycső kezdeti szakaszán elhelyezkedő záróizomgyűrű ellazulási képtelensége okozza a problémát. Nehézvizelést okozhatnak még a környező szervekből kiinduló térfoglaló daganatok is, például nőgyógyászati vagy bélrendszeri tumor, de vesecisztáknak, valamint porckorongsérvnek is szövődménye lehet vizeletrekedés.

urináris probléma
A vizeletürítés nehézségeit általában fizikai gát okozza

Gerincsérv esetében a sérv által okozott idegi nyomás következtében alakulhat ki vizeletelakadás, illetve a vizelés megindításához szükséges hasprés során fellépő rendkívül nagy fájdalom is szinte lehetetlenné teszi a vizeletürítést. Gerincvelői érzéstelenítés átmeneti mellékhatása szintén lehet vizelési képtelenség, de bármilyen trauma, baleset után is kialakulhat. A hímvessző törése, továbbá a húgycső sérülése szintén vizelési képtelenséggel jár. Kialakulhat terhesség alatt és gyógyszer mellékhatásaként is.

A jelentkező panaszok szerteágazóak. Többnyire a kő, a gyulladás, a daganat, valamint az idegrendszeri sérülés húgycső-szűkületet okoz, ezért a vizeletsugár elvékonyodik, a vizeletürítés erőtlenné válik. A prosztatanagyobbodás , a kő, az idegentest, továbbá a nyeles papillóma a vizeletsugarat rendszeresen megszakíthatja. Gyulladás, szűkület esetén, vagy amennyiben a hólyag fala zsákszerűen kidomborodik, illetve neurológiai problémák jelentkeznek, utócsepegés tapasztalható. Vizeletcsorgással járó inkontinenciát nőknél a méhszalagok megnyúlása miatt kialakuló hólyagcsúszás okozhat, de húzódhat a háttérben sipoly, férfiak esetében pedig prosztatanagyobbodás okozta vizeletelakadás miatt jelentkező túlfolyási jelenség is. Szintén dülmirigyproblémákra, valamint szívbetegségre utal az éjszakai többszöri vizelés (niktúria) is.

Az idősödő férfiak közel fele küzd vizelési nehézségekkel vagy egyéb prosztatagondokkal. Ezek azonban nem az életkor, hanem egy állapot következményei, és gyógyszerekkel vagy gyógynövényekkel legtöbbször kezelhetőek. Olykor azonban elkerülhetetlen a műtét. Részletek!

Amennyiben a hólyag nem ürül ki teljesen, súlyos következményekkel kell számolni. A pangó vizelet ugyanis felülfertőződve állandó gyulladást okoz a hólyagban, ami súlyosabb esetekben idült veseelégtelenséghez vezet. A krónikus vizeletrekedés hólyagkövek kialakulásának is kedvez. A húgyhólyag lassan megtelik és a feszülés miatt egyre erősebb lesz a késztetés, de vizelés nem indítható meg akaratlagosan. A vizeletelakadás igen kellemetlen panasz, de hólyagkatéter behelyezésével megszüntethető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra