Helyreállíthatja a szívizom-szövetet az őssejt?

A Buffaloi Egyetem kutatói először mutatták be, hogy a felnőtt csontvelő őssejtjeit a simaizomba ültetve helyreállíthatják a szívizomzatot, így visszafordítható a szívelégtelenség.

Állatmodell segítségével a kutatók kimutatták, hogy ez a nem invazív eljárás kétszeresére növelte a myociták, vagyis szívizomsejtek számát, ugyanakkor csökkentette a szívizom szöveteinek sérülését 60 százalékát. A terápia jóvoltából javult a bal kamra, vagyis a szív első számú pumpáló üregének működése 40 százalékkal, továbbá akár 50 százalékkal is csökkent a fibrózis, vagyis a szívfal megvastagodása, mely korlátozza az összehúzódásokat.

"Ez a munka bemutat egy új, neminvazív őssejtterápiás eljárást a szívelégtelenségre, mely intramuszkuláris alapokon nyugszik" - mondta Techung Lee, biokémikus adjunktus, a tanulmány szerzője.

Ezek az őssejtek a csontvelőben találhatók, és egy sor sejtfajtává képesek differenciálódni. "Az őssejtek, vagy az általuk kibocsátott faktorok javították a kamra funkcióját, segítették a szívizomzat regenerálódását, csökkentették a sejtek elhalásának mértékét, összegyűjtötték a csontvelő őssejtjeit és a többszörös növekedési faktor gének szívizomban való megnyilvánulását is elősegítették" - mondta Lee. "Az eredmények rávilágítanak a beinjekciózott őssejtek és a befogadó sejtek egymásra gyakorolt hatására, mely a hibás szívizomzat kijavításában csúcsosodik ki."

A fejlesztésről készített jelentés az American Journal of Physiology - Heart Circulation Physiology online újságban jelent meg.

A szívbetegségben elhunytak száma jelentősen csökkent az elmúlt három évtizedben a jobb kezeléseknek köszönhetően. Emiatt most nagyon sokan élnek szívelégtelenséggel. Ezzel az előnnyel azonban csak egy ördögi kört hoztak létre: az egyetlen elérhető terápia a szívelégtelenség gyógyítására a szervátültetés, donort azonban igen nehéz találni.

A szívizom őssejtes terápiájának klinikai kísérletei sebészeti úton zajlottak: az őssejteket egyenesen a szívbe vagy a szívizomba juttatták: olyan invazív módszerrel, mely szövetkárosodást, ritmuszavart, meszesedést vagy a hajszálerek elzáródását okozhatta. "Mi a kutatásunk során sertésszív-modellt használtunk" - mondta Lee. "Felfedeztük, hogy a szívizomba juttatott őssejteknek csak 1-2 százaléka került a szívbe, és nem volt bizonyíték arra, hogy szívizommá differenciálódtak. Ráadásul a beteg szövet nem is igazán kedvező környezet a sejtnövekedés szempontjából. Emiatt, és mert a szívbetegek műtéti kockázati tényezője igen magas, annak láttuk értelmét, ha noninvazív módszerrel juttatjuk be a sejteket a megfelelő helyre. A speciális őssejtek egy fontos tulajdonsága a szövethelyreállító-képesség, melyet ki lehet használni a szívelégtelenség kezelésénél.

Lee megjegyezte, hogy az őssejtek által előállított többszörös trofikus faktorokról a szakirodalom azt állítja, hogy képesek csökkenteni a szövetkárosodást, meggátolni a fibrózist, segíteni az angiogenezist, stimulálni az őssejtek összegyűlését és osztódását, csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, mely általában a legfőbb oka a keringési betegségeknek és a szívelégtelenségnek. "Mivel a simaizom-szövet a legelterjedtebb szövet a testben, és kibírja, ha többször nagy mennyiségű őssejtet fecskendeznek bele, gondoltuk, hogy megfelelő módszer lenne az őssejtek bejuttatására. Azt feltételeztük, hogy akkor is képes megmenteni a hibásan működő szívet, ha nem a szívizomzatba juttatjuk" - mondta Lee. "Ez a tanulmány igazolja a feltételezésünket. Kimutattuk, hogy az őssejteket, vagy trofikus faktorokat a simaizomba fecskendezve javítja a kamrai funkciókat, elősegíti a szívizom regenerálódását, csökkentette a sejtelhalást és más tényezőket, melyek szívelégtelenséghez vezethetnek. Ha klinikailag is igazolni lehet ezt a noninvazív eljárást, akkor új lendületet kaphat a szívelégtelenség őssejt-kezelésre."

Lee elmondása szerint a következő lépés az lesz, hogy genetikus és gyógyszerészeti úton serkentik az őssejtek aktivitását, hogy a megfelelő terápiás hatáshoz kevesebb sejt is elegendő legyen. "Ez a célunk. Csökkenthetné a költségeket, és szélesebb körben is elérhető lenne a betegek számára."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra