Fronthatás és szédülés: komolyabb, mint gondolnánk

A gyakran visszatérő szédülés hátterében a fronthatások is állhatnak. A hirtelen légköri változások ugyanis még az egészséges szervezetet is megterhelik, a komoly betegségek tüneteit pedig kifejezetten felerősíthetik.

A szédülés a fronthatás egyik közismert tünete, de a szeszélyes időjárás - a légnyomás- és hőmérséklet-ingadozás, a levegő páratartalmának hirtelen megnövekedése, a szélsebesség változása révén - a szervezet és az idegrendszer általános állapotától függően számos, különböző, hirtelen fellépő panaszt okozhat. Bár a légköri hatásokra egyénenként változó módon reagálunk, a frontérzékenyeknél fejfájás, a reumatikus és a görcsös panaszok erősödése jelentkezhet. A tüneteket az erős szél vagy a hirtelen hőmérséklet-változás tovább fokozhatja, s rossz közérzetet, szédülést is kiválthat.

A szédülés a fronthatás egyik közismert tünete

A légköri frontok befolyásolják az alvást, a teljesítőképességet és a figyelmet is, emiatt a reakcióidők nagymértékben csökkennek, fontos, hogy fokozott figyelemmel közlekedjünk, hiszen kifejezetten balesetveszélyes, ha a fáradtsághoz hirtelen egyensúlyvesztés vagy szédülés társul. Az ízületi problémák és régi sérülések (csonttörések, sebhelyek) helyén fájdalomérzet léphet fel. Frontátvonuláskor sokan ingerlékenyebbek, a depressziós és a fejfájásos tünetek is fokozódhatnak, ezekhez is társulhat szédülés, akárcsak az ilyenkor megjelenő tarkótáji szorításhoz, mellkasi feszítéshez, vagy nehézlégzéshez.

Nagyon kevesen mentesek teljesen a frontérzékenységtől: az emberek jó része megfigyelheti magán ezeket a tüneteket olyankor, amikor valamilyen nagyobb változás előtt áll az időjárásunk, vagy éppen valami heves meteorológiai jelenség zajlik. Részletek!

Az ugrásszerűen megváltozó időjárási körülmények leginkább a szív- és keringési problémákkal küszködők, valamint a központi idegrendszeri betegségekben szenvedők szervezetét viselhetik meg. A fronthatás eredményeként a vérnyomás , a pulzusszám és a vércukorszint változása szintén gyakran jár szédüléssel, akárcsak a migrénes szimptómák - szédülés, hányinger, látászavar - fokozódása. Az időjárás-változás a glaukómás panaszokat is felerősíti, amennyiben fokozódik a szemben a nyomás, fájdalom, hányinger, szédülés léphet fel.

A fronthatás nem csak a krónikus betegségben szenvedőket, hanem az idős embereket, az újszülötteket és a gyerekeket is fokozottan érintheti, akár csak a várandós nőket. A terhesség ideje alatt eleve sokan szenvednek vérnyomásproblémáktól, visszatérő hasi fájdalmaktól és szédüléstől .

Összességében a nedves hideg időben gyakori fronthatás a szédülés, fejfájás, magas vérnyomás, ízületi, reumás panaszok, szívproblémák. Ha a rossz idő elhúzódik, koszorúér elégtelenség, reumás, ízületi gyulladások jelentkezhetnek, a szeles idő pedig tovább fokozza a fejfájást, az alvászavart és a vérnyomásproblémákat. Mindazonáltal, a szédülés gyakran a B6-vitamin hiányának következménye.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra