Fiatalon is kialakulhat aranyér?

Bár az aranyér leginkább a harminc feletti korosztályt érinti, ritkán előfordulhat, hogy akár kisgyerekeknél is kialakulhat. Összegyűjtöttük, mit tehetünk a betegség megelőzéséért, illetve kezeléséért.

A végbél egyik leggyakoribb betegségnek számít az aranyér, amely kisebb-nagyobb mértékben minden harmadik embert érint. Ugyan a korral nő a veszélyeztetettség - az ötven év felettiek körében már minden második ember érintett - ritkán fiatalabb korban is előfordulhat ez a betegség. De mik a fő rizikófaktorok, és hogyan védekezhetünk ellene?

Aranyérre gyanakodhatunk, ha a gyermek székeléskor fájdalmat, illetve a végbélnyílása körül viszkető, fájó érzést tapasztal. Súlyosabb esetben a székletben, illetve a vécépapíron is felfedezhetünk vért, ekkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen kezeletlenül az aranyér nem csak a gyermek komfortérzetét rontja, de komoly szövődményeket is okozhat.

Örökölhető a hajlam

Mivel a kötőszövet gyengeségére való hajlam örökölhető, így az aranyeres szülők fokozott figyelmet kell, hogy fordítsanak gyermekük székelési szokásaira. A megelőzést már egész fiatalon el kell kezdeni, elsősorban a helyes táplálkozási szokások kialakításával. A rostszegény ételek rendszeres fogyasztása ugyanis székrekedéshez vezethet, ami a megerőltető vécéhasználat miatt aranyeret idézhet elő a kicsiknél is. Az élelmiszerekben található rostok azonban lágyítják a székletet, könnyebbé teszik az ürítését. Ha a gyermek székrekedésre hajlamos, a természetes hasfogókat - például a csokoládét vagy banánt - csak mértékkel fogyasszák.

Gazdag zöldség- és gyümölcsfogyasztás mellett tejtermékeket, magvakat és müzlit is érdemes az étkezésbe iktatni, illetve időnként a bélrendszert megmozgató élelmiszerek - joghurt, savanyú káposzta - fogyasztása javasolt. Figyeljünk emellett a megfelelő folyadékfogyasztásra is, a gyermekek ugyanis hajlamosak megfeledkezni az ivásról úgy is, ha egész nap izzasztó játékba merülnek. Kerülje a gyermek a nagy fizikai megterhelést, ami szintén súlyosbíthatja az aranyeret.

Kezelés

Tanácsos naponta akár több alkalommal is langyos fürdőt venni, amely serkenti a gyulladt rész vérkeringését, jó ötlet lehet továbbá a kamillás ülőfürdő is, melynek fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatása is van. A meleg mellett segíthet a hideg is: az érintett részre naponta 2-3 alkalommal jeges borogatást tegyünk, ez enyhíti a fájdalmat és összehúzza az ereket. Ügyeljünk az érintett rész higiéniájára, székelés után tanácsos zuhannyal megmosdatni a gyermeket. Ha a törülközőt durvának érzi, hajszárítóval is szárazra lehet fújni a területet. A patikák polcain több krém közül is választhatunk, de ha a tünetek két hét után sem enyhülnek, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, aki segíthet a megfelelő kezelés kiválasztásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra