Ezt jelenti, ha zöldes a tojássárgája

Bizonyos tojások sárgája zöldes-szürkés színt vesz fel, hogyha megfőzzük. Egyes elméletek szerint az elszíneződés arra utal, hogy génkezelt tojást vásároltunk, de vajon tényleg ez az igazság?

A magyar vásárlói tudatban az élénk narancsszínű tojássárgája forrt egybe az egészséges tojás fogalmával. Egy korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy a beltartalmi értékét semmilyen módon nem befolyásolja a szín, mi pedig csupán azért ragaszkodunk az élénk tojássárgájához, mert ehhez szoktunk: itthon ugyanis a tyúkokat kukorica alapú takarmányon tartották, emiatt pedig a tojásuk sárgája sötétebb színt vett fel.

A magyar háztartásokban az élénkebb tojássárgáját tartják egészségesebbnek, míg az arab országokban éppen a halványabb tojásokat keresik. Számít-e, hogy milyen színű a tojás héja és sárgája, és miért érdemes a hazai terméket választani? Az alábbi cikkünkből kiderül!

Hogyan lehet valóban sárga a tojássárgája?

Egy másik városi legenda is fűződik a tojássárgájához, mégpedig a kemény tojás kapcsán. Néha ugyanis, hogyha megfőzzük a tojást, annak sárgája és fehérje között vékony, de annál csúnyább, szürkés-zöldes sáv alakul ki. Erre sokféle magyarázat forog közszájon, egyik szerint az elszíneződés jelzi, hogy a tojás régi vagy szennyezett volt. Legújabban az terjed a közösségi médiában, hogy a zöldes elszíneződés a génkezelt tojásnál jelenik csak meg. Az Index cikke szerint ugyanakkor egyáltalán nem ez áll a háttérben.

A tojássárgájának elszíneződése nem veszélyes, és még csak nem is természetellenes
A tojás sárgájának elszíneződése nem veszélyes, és még csak nem is természetellenes

A válasz a főzési módban rejlik. A kemény tojást tulajdonképpen csak egyféleképpen lehet elrontani: ha túl sokáig főzi az ember. Ilyenkor az történik, hogy a fehérjében levő hidrogén-szulfid reakcióba lép a sárgájában levő vassal, és a tojás két részének határán, a sárgája felszínén vas-szulfid keletkezik. Ez adja a nem túl gusztusos színt. Viszont jó hír, hogy teljesen ártalmatlan, és a tojás ízét sem befolyásolja.

Hogy elkerüljük az elszíneződést, nem szabad időt hagyni a kémiai reakció lezajlására. Az optimális főzési idő 12 és 15 perc között van (a tojás mérete befolyásolja, nyilván minél nagyobb, annál tovább kell főzni). Egy trükköt vethetünk még be a kémia ellen: ha a főzővízből kivéve a tojást rögtön hideg vízbe tesszük, a lehűlés megállítja a reakciót, és a vas-szulfid képződését is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra