Ezért viseli meg jobban a nőket a stressz

Stressz hatására a nőknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki olyan betegségek (például depresszió vagy poszttraumás stressz (PTSD)), mint a férfiaknál. Egy patkányokon végzett kísérlet során a kutatók megtudták, hogy mi ennek az oka.

A kutatócsoport bizonyítékot talált arra, hogy a hím példányoknál egy fehérje szabályozza és lecsökkenti az agyba jutó stressz-jeleket - ez a fehérje viszont a nőstényekben nem található meg. Arra is rájöttek, hogy az a fehérje ami a stressz-jelzéseket felerősíti, a nőstény egyedekben sokkal hatékonyabb. Ezt az eltérést, amiről a Molecular Psychiatry című online folyóirat június 15-i számában számoltak be, eddig még csak patkányokon mutatták ki.

Debra Bangasser, a Philadelphiai Gyermekkórház munkatársa és kollégái szerint ha ezt a különbséget az emberi szervezetben is kimutatják, akkor olyan gyógyszeres kezelés alakítható ki, ami a nemek közti molekuláris stressz-folyamatok különbségeire koncentrál. A kiadó által szervezett sajtótájékoztatón a tanulmány szerzői elmagyarázták, hogy a beazonosított fehérjekülönbségek oka az, hogy a hím és a nőstény patkányok agyában különbözőképpen választódik ki az úgynevezett kortikotropin-felszabadító hormon (CRF). A CRF az a hormon, amivel a szervezet a stressz hatására válaszol.

Amikor a patkányokba CFR-t fecskendeztek, a nőstényeknél ugyanakkora adag nagyobb izgalmat váltott ki, mint a hímeknél. A szerzők szerint ennek oka egy fehérje, ami mindkét nemnél jelen van, de a nőstény egyedeknél a CFR-t jobban megköti. Ez okozhatja, hogy a nőstények érzékenyebbek a stresszel szemben.

A hím patkányok azért is kezelik jobban a stresszt, mert szervezetükben egy másik fehérje is jelen van, ami a nőstényekből viszont hiányzik. Ez a fehérje a hímeknél visszaszorítja azoknak a sejtmembrán receptoroknak a számát, amik a CRF-t megkötik, így nem csökkentik a CFR jótékony hatását a stresszel szemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra