Egy szabály, és nem iszunk túl sokat

Egyetlen szabályt kell csak betartani ahhoz, hogy ellenőrzésünk alatt tudjuk tartani az alkoholfogyasztásunkat, így elkerülhessük a lerészegedést: mindig csak fél pohárnyi italt töltsünk magunknak.

Jól ismerhetjük azt a jelenséget, amikor a vendégeskedés során egyre csak újra- és újratöltik a poharunkat, mi pedig szinte gondolkodás nélkül iszunk. Ennek súlyos következményei lehetnek, a részegségtől a másnapi macskajajig.

Egy amerikai kutatócsoport szerint viszonylag könnyen elkerülhetjük a túlfogyasztást: kérjünk csak háromujjnyi vagy fél pohárnyi italt!

A most bemutatott kísérletben 74 önkéntes vett részt, akiket arra kértek, hogy öntsenek egy adag bort maguknak, vagyis annyit, amennyit egyébként is meginnának egy nem kísérleti helyzetben. A kísérletet különböző helyzetekben, különböző méretű, formájú és színű poharakkal, vörös és fehér borral is elvégezték.

Laura Smarandescu, a kutatás vezető szerzője és csapata több olyan tényezőt is megvizsgált, amely befolyásolhatja a túlfogyasztást (például a BMI-t vagy a nemet), de az egyetlen hatásos módszer a megakadályozására az volt, ha arra kérték a kísérletben részt vevőket, hogy csak félig töltsék meg a poharat.

"Aki ezt a szabályt tartotta szem előtt, húsz százalékkal kevesebb alkoholt töltött a poharába, és ennyivel kevesebbet is ivott, ami hatalmas különbségekhez vezethet" - mondta Smarandescu professzor. "A testtömegindex is befolyásolta, mennyi italt tölt valaki, de csak a férfiak esetében: egy túlsúlyos férfi akár 31 százalékkal több italt adagol egy pohárba, mint az egészséges testsúlyúak. A férfiak eleve többet töltenek, mint a nők."

Mindig csak fél pohárnyi italt töltsünk magunknak

A kutatók meglepetésére a félpohár-szabály szem előtt tartásával a férfiak és nők közötti különbségek megszűntek, és a BMI sem volt már befolyásoló hatással.

Bár a kísérlet a bor pohárba öntését, nem pedig elfogyasztását vizsgálta, a kutatók szerint a két dolog szoros összefüggésben van egymással: korábbi vizsgálatok már bizonyították az adagok és a túlfogyasztás közötti kapcsolatot, vagyis egy nagyobb adagból jóval többet fogyasztunk el , mint amennyivel valóban megelégednénk.

"Ha csak a szemmértéket használjuk és úgy öntünk magunknak bort, hajlamosak leszünk túl nagy adagokat meginni, ami természetesen káros következményekkel jár" - írták a kutatás szerzői. "Legközelebb öntsünk egyszerűen csak egy fél pohárral, így elkerülhetjük azt, hogy véletlenül túl sokat igyunk ."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra