Az aranyér meggyógyulhat magától is?

Az aranyér valóságos népbetegség, egyes becslések szerint az emberek háromnegyede találkozik vele valamikor az élete során. Komolyabb betegség azonban csak keveseknél alakul ki, és az előfordulás gyakoriságához mérten viszonylag kevesen fordulnak orvoshoz. Hogyan lehet ez?

Az aranyér kialakulásában nagy szerepe van a kényelmes ételmódnak, illetve a helytelen táplálkozásnak. A túlelvés, a kevés mozgás, az elhízás, a rostszegény táplálkozás, a szükségesnél kevesebb folyadékbevitel, az ételek túlfűszerezése, a túlzott alkoholfogyasztás mind oda vezetnek, hogy nehezebbé váljon a táplálék végighaladása az emésztőcsatornán. Mivel a béltartalom túl keménnyé válik, így székeléskor hatalmas nyomás nehezedik a végbéltájéki vénákra, amelyek egy idő után kitágulhatnak. Az aranyeret az öröklött kötőszöveti gyengeség, a terhesség, a szülés, a székrekedés, nehéz súlyok emelése is elősegíti.

Sportoljon! Az aranyér kialakulásának egyik fő oka a mozgásszegény életmód

Sportoljon! Az aranyér kialakulásának egyik fő oka a mozgásszegény életmód

A végbelet, illetve a végbélnyálkahártyát finom ér- és ideghálózat szövi át, ettől olyan érzékeny ez a tájék. Ha ugyanis az érpárnát rögzítő kötőszövet meglazul, az aranyeres párna a végbélcsatornából - orvosi kifejezéssel - előesik, és már aranyeres betegségről beszélhetünk. Ha a betegség kialakult, akkor már nem fordítható vissza, de megelőzhető és karbantartható. A megelőzés érdekében érdemes tisztán tartani a végbélnyílás környékét, akkor is, ha még nem tapasztalunk ilyen tüneteket. Aki már érzékel bizonyos rektális irritációt, viszketést, fájdalmat, lehetőleg minden székelés után mossa meg meleg vízzel a végbélnyílás környékét, s óvatosan szárítsa meg. A meleg fürdő egyébként is hatásosan csillapíthatja a végbélkörnyéki fájdalmat.

A hagyományos aranyér elleni terápia legfontosabb része azonban a diéta és az életmódbeli változtatások bevezetése.

Vannak olyan betegségek, amelyek egy ország lakosságának jelentős részét érintik, ezeket szokás népbetegségnek hívni, az aranyér igazi népbetegség Több rostot kell fogyasztani megfelelő mennyiségű folyadékkal együtt, hogy ez lágyítsa a székletet, megakadályozza a székrekedést, beálljon a székelés rendszeressége, és ezzel csökkenhessen a hasprés nyomása.

A rostbevitel növelése az előeséssel (prolapsussal) nem járó betegség esetében mérsékli a tüneteket, de legalább hat hét kitartás kell az első eredmények megjelenéséig. Tovább javíthat az állapoton a rendszeres testmozgás, és a túlsúly leadása is. Belső aranyérnél csökkenteni lehet ugyan a székeléskor megjelenő vérzést, továbbá a kellemetlen érzést a fokozott rostbevitellel, de ez nem javít a prolapsus súlyosságán.

Az aranyér tehát nem fog magától meggyógyulni, de a jelenléte ellenére tünetmentessé vagy elviselhetővé tehető megfelelő étkezési szokások és életmód gyakorlásával.

Olvassa el cikkünket, melyből megtudhatja milyen praktikákkal enyhülhetnek aranyeres panaszai! Ha folyamatos vagy rendszeres kellemetlenséget okoznak a tünetek, jobb, ha legyőzzük a szégyenérzetet, vagy a téveszmék miatti félelmet, és szakemberhez fordulunk, hogy valós információkat szerezzünk a problémáról, illetve annak lehetséges kezeléséről.

Az aranyér kialakulásának megelőzése már kisgyermekkorban kezdődik, különösen az aranyeres szülők utódainál. Megelőző hatású minden, ami a székrekedés kialakulása ellen hat, a rendszeres étkezés, vagy akárcsak egy bögre meleg folyadék elfogyasztása reggel. A székletürítés is lehetőleg mindig ugyanabban az időben történjék, beállt életritmus esetén kevésbé fenyeget, hogy a széklet visszatartására kényszerülünk az inger ellenére, ami székrekedést okozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra