A szélütés gyakoribb a szegényebb országokban

Az alacsony-, illetve közepes jövedelmű országokban a stroke (gutaütés) előfordulása 1970 óta megduplázódott és most először haladja meg a fejlett világ mutatóit, ahol ez idő alatt 40 százalékkal csökkent az előfordulás - olvasható két tanulmányban.

A kutatás óriási különbségeket is feltárt a stroke-kal összefüggő halálozások között: például Oroszországban az esetek csaknem tízszerese végződik

Szélütéshalállal, mint Kanadában, Franciaországban, az Egyesült Államokban vagy Izraelben. A leginkább sújtott régiók Kelet-Európa, Észak-Ázsia, Közép-Afrika és a dél-csendes-óceáni térség, a legkevésbé pedig Észak-Amerika és Nyugat-Európa érintett.

A különbség kialakulásának oka azonban nem tisztázott, áll a brit kiadású Lancet Neurology folyóiratban közölt két tanulmányban. Az olyan ismert kockázati tényezők, mint a cukorbetegség vagy az alkoholfogyasztás gyakrabban fordulnak elő az iparosodottabb országokban, így nem lehetnek felelősek a különbségért.

A stroke akkor lép fel, ha nem jut elég vér, következésképp elég oxigén az agyba, így az agysejtek elhalnak. Becslések szerint 2002-ben világszerte körülbelül 15,3 millió stroke-os eset fordult elő. Több, mint egyharmaduk végződött halállal, a világszerte előforduló összes haláleset 10 százalékát adva.

Claiborne Johnston, a San Franciscóban található Kalifornia Egyetem kutatója vezetésével egy három tudósból álló csapat a stroke okozta halálozás országok közötti különbségét és annak az idő előtti halálozás és a rokkantság miatti években mért hatását elemezte. Azt találták, hogy a nemzeti összjövedelem a stroke előfordulásának és mortalitásának legjobb mérője, a halálozási arány a szegény és közepes jövedelmű országokban átlagban 3,5-szerese a gazdagabb országokénak. A stroke legfontosabb rizikófaktorai, köztük a cukorbetegség, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az elhízás gyakrabban fordulnak elő a fejlett országokban.

"A stroke előfordulásának szegényebb országokban tapasztalható különbségeit nem magyarázza semmilyen olyan tényező, amelyet egy ország kardiovaszkuláris egészségi állapotának felmérésekor használunk" - írják a szerzők arra gondolván, hogy a reumás szívbetegség és a HIV/AIDS jobb mutatók lennének.

A másik tanulmányban Valery Feigin, az új-zélandi Auckland AUT Egyetemének kutatója világszerte végzett kutatások ezreit nézte át, hogy az elmúlt négy évtized stroke-előfordulásának összehasonlítása céljából egy adatbázist hozzon létre. 28 ország 56 tanulmánya adatainak összehasonlítása alapján azt találták, hogy a probléma "járványszerűen" terjed a fejlődő országokban, 1970 óta több, mint kétszeresére nőtt. Emellett az ezekben a térségekben élő embereknél aránytalanul gyakrabban fordul elő a legsúlyosabb forma, a vérzéses stroke, továbbá gyakrabban halnak meg a roham után egy hónapon belül.

"Már elmúltak azok az idők, amikor a fejlődő országok kormányainak azon kellett aggódnia, hogy gondot jelent-e a stroke vagy sem. Most cselekedni kell" - írják a szerzők.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra