A pajzsmirigybetegséget is meg lehet előzni

A hormonális betegségek kezelése odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. Prof. Balázs Csaba endokrinológus szerint a laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi eltéréseket is

Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?

A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése , mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, "hétköznapi" probléma hátterében is állhat pajzsmirigy-elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.

Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?

A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

Hogyan zajlik az első vizsgálat?

A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében.

Az endokrinológus szerint tudatos életvitellel megelőzhetőek a pajzsmirigybetegségek
Az endokrinológus szerint tudatos életvitellel megelőzhetőek a pajzsmirigybetegségek

Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk vagy módosítjuk a terápiát.

A betegség kezelése kapcsán szót kell, hogy ejtsünk a megelőzésről is. Tehetünk-e valamit azért, hogy a pajzsmirigy egészségét megőrizzük?

A megelőzés rendkívül fontos. A primer prevenció célja, hogy a betegség kialakulást megelőzzük. Célszerű tudnunk, hogy a családban endokrin, illetve immunológiai betegség előfordult-e. Amennyiben igen, akkor az évenkénti ellenőrzés - nem csak laboratóriumi vizsgálat - indokolt. Kerülni kell az endokrin és immunrendszerre káros, ún. EDC (endocrine disrupter chemicals) anyagokat. A megelőzés érdekében az étrendben is a mérgező anyagok - elsősorban a műanyagban tárolt ételek és a teflon bevonatú edények használatának - kiszűrésére és elkerülésére kellene törekedni.

A friss zöldségek, primőrök számos vegyi anyagot, rovarirtószer maradványt hordozhatnak felületükön. Fogyasztásuk előtt ezért mosás és alapos tisztítás javasolt! A dohányzás elhagyása is fontos, ugyanis a dohányzók között ezek a betegségek lényegesen gyakoribbak és súlyosabbak. A szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól való megszabadulást segíthetik a komplex egészségmegőrző terápiák: a wellness, szauna kezelések és a szabad gyökfogók (szelén, E-vitamin) kiegészítő alkalmazása.

Tudjon meg mindent a pajzsmirigybetegségekről Betegséglexikonunkban összegyűjtöttük a pajzsmirigy-alulműködés és a pajzsmirigy-túlműködés tüneteiről, diagnózisáról, kezeléséről szóló legfontosabb információkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra