A májelégtelenség tünetei

Májelégtelenséghez bármelyik májkárosító hatás vagy májműködés-zavar vezethet. Ezek a jelek mutatják, hogy a máj már nem tudja ellátni a szervezetben betöltött szerepét.

Nagyon fontos szervünk a máj, központi szerepet tölt be többek között a szénhidrát, zsír, és fehérje anyagcserében, a méregtelenítésben, a szervezet számára létfontosságú vegyületek termelésében, és tárolásában. Kiválasztja a zsírok emésztéséhez nélkülözhetetlen epét, jellegzetes színe a vérfesték ( hemoglobin ) bomlástermékének, a bilirubinnak köszönhető.

Jelek, amik májelégtelenségre utalnak

Májelégtelenséghez bármelyik májkárosító hatás vagy májműködés-zavar vezethet, a máj jelentős részének károsodnia kell ahhoz, hogy kialakuljon. Oka lehet a túlzott alkoholfogyasztás, mérgek, vegyszerek, gyógyszerek, de akár vírusok is. Szerepet játszhatnak kialakulásában az epepangás, autoimmun betegségek, májzsugor (a szerv sorvadásához vezető kötőszövetes-heges átépülés) és a daganatok is.

A máj az egyik legfontosabb szervünk,károsodása pedig súlyos, életveszélyes következményekkel jár. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk májbetegségre? Cikkünkből kiderül!

Noha kisebb mennyiségű alkoholt a máj minden károsodás nélkül képes lebontani, ez a mennyiség egyénenként változó, ami genetikai-, aktuális endogén- és környezeti tényezőktől függ. Amikor a szervezet alkoholterhelése meghaladja a kritikus értéket, és ez az állapot tartósan fennáll, akkor már májkárosodással kell számolni.

Ebből kifolyólag a májelégtelenség hirtelen is felléphet, de akár krónikus lefolyású is lehet. Kezdetben általános tünetekkel jelentkezik mind az akut, mind az idült betegség, ilyen a hasi fájdalom, az étvágytalanság, a hányinger és hányás, az általános gyengeség és fáradékonyság. Ahogy a máj munkája egyre jobban elégtelenné válik, egyes képző, illetve káros anyagokat lebontó funkciója kimerül, úgy jelennek meg sorra a tünetek.

Az akut májelégtelenség az egészséges állapotból néhány nap alatt életveszélyes állapotot teremthet, míg a krónikus májelégtelenség során az egészségromlás fokozatosan megy végbe, amire leggyakrabban már előrehaladott állapotban, a betegséghez kapcsolódó szövődmény - például lépmegnagyobbodás, életveszélyes gyomortáji vérzés - hívja csak fel a figyelmet.

A májelégtelenség kezdetben általános tünetekkel jelentkezik
A májelégtelenség kezdetben általános tünetekkel jelentkezik. Fotó: Getty IMages

Az anyagcseretermékek kóros felgyülemlése miatt jellegzetes tünete a sárgaság, a felszaporodó bilirubin a szem (szubikterusz) és a bőr (ikterusz) színelváltozását okozza, míg bomlástermékei a májat megkerülve a vesén keresztül távoznak, ami a széklet halványodását, a vizeletnek pedig a barnulását eredményezi.

Olyan idegrendszeri tünet is megjelenhet, mint a májkóma (hepatikus enkefalopátia). A beteg hajlamossá válik a vérzésre vagy a szöveti bevérzésekre a kialakuló véralvadási zavarok miatt, a testszerte - de főként a hasnál (aszcitesz) - megjelenő vizenyőket (ödéma) a szérumfehérje (albumin) alacsony szintje okozza.

Amennyiben a máj érrendszeri működésének kimerülése miatt a májkapuérben az akadályozott keringés miatt megnő a nyomás, további szövődmények jelentkeznek, ezek tompa, állandó fájdalommal járnak. Az úgynevezett portális magas vérnyomás végbéltáji aranyerességhez, a nyelőcső és a gyomortájék visszerességéhez, a tápcsatorna májat elkerülő, illetve a hasfali vénás hálózat tágulatához (kaput Meduzé), ezáltal életveszélyes vérzésekhez, továbbá lépmegnagyobbodáshoz is vezethet.

Súlyos májelégtelenség esetén annyira leromlik a beteg tudata, hogy viselkedése zavart lesz, és fokozott aluszékonyság figyelhető meg nála. Végstádiumban kóma alakulhat ki, a halált a vese teljes leállása okozhatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra