A májat is tönkreteszi a sok só

A túlzott sófogyasztást sok kutatás hozta már összefüggésbe a kardiovaszkuláris megbetegedésekkel, elsősorban a magas vérnyomással. Egy új tanulmány szerint azonban a túl sok só a májunkat is károsíthatja.

Bár a só káros hatásairól rengeteget olvashattunk, nem szabad elfelejteni, hogy szükségünk van erre a tápanyagra ahhoz, hogy a szerveztünk elektrolit-háztartása egyensúlyban legyen, és megőrizhessük az egészségünket. Ugyanakkor a túl sok só számos betegség kialakulásához hozzájárul, megnöveli például a magas vérnyomás és az ezzel összefüggő kardiovaszkuláris problémák rizikóját.

A szakemberek világszerte az egyik legnagyobb egészségügyi veszélynek a sófogyasztás megnövekedését tartják, a legtöbben (már a kisgyermekek is) a javasolt sómennyiség mintegy kétszeresét fogyasztják el naponta. (Magyarországon a férfiak több mint háromszorosát, a nők 2,5-szeresét.) A sóbevitelnél ráadásul viszonylag kis szerepet játszik a főzés közbeni sózás vagy az utánsózás, a legtöbb kész- és félkész ételben ugyanis rengeteg só van.

A túlzott sófogyasztás tönkreteszi a májat

A túlzott sófogyasztás tönkreteszi a májat

Egyszerű vitaminnal kezelhető a súlyos betegség? A Salk Intézet munkatársai felfedezték, hogy szintetikus D-vitamin (kalcipotriol) egérkísérletes modellben gátolta azokat a folyamatokat, melyek a máj kötőszövetes átalakulásához vezetnek. Kattintson! A legújabb kutatási eredmények szerint a túlzott sóbevitel nemcsak a vérnyomásra és az erekre van rossz hatással, de a májat is súlyosan károsíthatja: megváltozik a májsejtek alapja, megnő a pusztuló sejtek aránya, a sejtek osztódásának üteme pedig csökken. Ez pedig a májfibrózisnak nevezett súlyos betegséghez vezethet, ráadásul a kutatók szerint nemcsak a felnőttekben, hanem a fejlődő embriókban is.

A fibrózis tulajdonképpen egyfajta szövetburjánzás, ami elsősorban a kötőszövetet érinti. A fibrózis leginkább a hegek kialakulására emlékeztet. A fibrózis szinte bármely szervünknél előfordulhat, a májon kívül például a tüdőben, a szívben, az agyban, a bélrendszerben, az ízületekben, a bőrben és a péniszben is kialakulhat. A kínai Jinan University szakemberei szerint a jelenség hátterében az oxidatív stressz áll, vagyis az úgynevezett szabad gyökök károsíthatják a sejteket, és nemcsak súlyos betegségeket, de gyulladást is okozhatnak. Ugyanakkor a megfelelő étrend, elsősorban a C-vitamin (melyet az egyik legerősebb antioxidánsnak tartanak) segíthet "kijavítani" a túl sok só okozta károsodásokat, és megvédi a máj sejtjeit a károsodástól, illetve az idő előtti elhalástól.

A kutatás eredményeiről a Journal of Agricultural & Food Chemistry című szaklapban számoltak be .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra