A hasmenés otthoni kezelése

Télen szinte szezonja van a hasmenésnek, amikor könnyebben és többet fertőznek a norovírusok és a rotavírus. Egyik ellenszere köztudott: folyadék, folyadék, folyadék. A másikat inkább a népnyelv vette a szájára: ropi és kóla. De mi igaz ebből?

Az elején tisztázzunk egy fogalomzavart: a hasmenés nem betegség, hanem tünet, azt jelzi, hogy valami a szervezetben nem stimmel. Kórokozóktól a stresszig sok minden kiválthatja, télen pedig gyakoribb a megjelenése a nagyon fertőző norovírus és rotavírus miatt.

Mikor veszélyes a hasmenés?

Számtalan oka lehet annak, ha hasmenés nehezíti az életünket. Mitől alakulhat ki, mikor kell komolyan venni és orvoshoz fordulni?

A hasmenés általában csak pár napig tart, utána magától megszűnik, de ha nem, illetve rövid időn belül vissza-visszatér, akkor orvoshoz kell fordulni, hogy kivizsgálja a beteget és megtalálja a kiváltó okot. Azonnal szakemberhez kell fordulni, ha a székletben vér van, a beteg lázas, szédül, vagy a bőr ernyedt.

A véres széklet azért lehet veszélyes, mert akár daganatos betegséget is jelezhet a vastagbél falán, a megereszkedett, petyhüdt bőr pedig azt mutatja, hogy a szervezet kiszáradt, és már infúziós kezelésre is szükség lehet.

Folyadék + ásványi anyagok

Hogy az orvos milyen kezelést tanácsol, az attól függ, mi váltotta ki a hasmenést. Amit azonban minden esetben javasolni fog, hogy a beteg igyon több folyadékot. "Ez napi 2-3 litert jelent, hogy megelőzzük a kiszáradást - tanácsolta Andreas Stallmach, a jénai egyetemi kórház igazgatója. - Ha a hasmenés hányingerrel jár, mint időnként előfordul, akkor kis kortyokban vegyük magunkhoz a vizet, egész napra elosztva."

Azonban nemcsak vizet kell inni, hiszen nemcsak a folyadékot kell pótolni, hanem ásványi anyagokat is be kell juttatni a szervezetbe, amit különböző, gyógyszertárban vásárolt készítményekkel oldhatunk meg. Ezek olyan ásványi sók keverékét tartalmazzák, mint a nátrium-klorid, a nátrium-citrát, a kálium-klorid és szőlőcukor.

Hasmenés esetén igyunk napi 2-3 liter folyadékot, és pótoljuk az ásványi anyagokat is
Hasmenés esetén igyunk napi 2-3 liter folyadékot, és pótoljuk az ásványi anyagokat is

Ropi és kóla? Nem!

Ezen a ponton elérkeztünk ahhoz a tévhithez, hogy állítólag a ropi és a kóla is jó tesz hasmenés ellen. Ez nem igaz, mivel ezekből hiányoznak az említett ásványi anyagok. "A kóla például rengeteg cukrot tartalmaz, ami csak erősíti a hasmenést - magyarázta Stallmach. - A ropiból is hiányoznak az olyan ásványi sók, mint a kálium és a nitrátok."

Aki nem tud elmenni a gyógyszertárba, és nem tud magának elektrolitoldatot venni, az otthon is készíthet magának házilag.

Elektrolitoldat házilag

Forraljunk fel egy liter csapvizet vagy szénsavmentes ásványvizet, adjunk hozzá negyed teáskanál asztali sót és szódabikarbónát, majd keverjük össze. Egészítsük ki két evőkanál cukorral vagy mézzel és egy fél pohár narancslével, amely biztosítja a szervezet káliumigényét. Ezt a keveréket kell kis kortyokban igyuk, mellé segíthet még egy-két falatnyi a banán is.

Előfordulhat, hogy egy betegségre felírt antibiotikumra reagál a szervezetünk hasmenéssel, ilyenkor az orvossal konzultálva kell kérni valami olyan készítményt, amely megszünteti vagy enyhíti ezt a mellékhatást.

A diétát nem kell erőltetni, a beteg egyen azt, amit kíván, egy kivétellel, ha külföldre utazunk, például Ázsiába, Afrikába vagy a Karib-térségbe, ahol a higiéniai feltételek nem mindig adottak: ott csak palackozott vizet igyunk. És még otthon se felejtsük el a nyers élelmiszereket megmosni, nehogy valamilyen kórokozó rajtuk maradjon, a kezünket pedig szintén dörzsöljük át alaposan szappannal.

Forrás: Spiegel Online

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra