Ezek a tényezők hajlamosítanak az aranyérre

Az aranyér egy civilizációs betegség, amely minden harmadik embert érint élete során kisebb-nagyobb mértékben. Mutatjuk, melyek azok a tényezők, amelyek hajlamosítanak a kialakulására.

Aranyérről akkor van szó, amikor a végbél falának vénái kitágulnak, megduzzadnak, vagy akár ki is türemkednek a végbélből. Beszélhetünk belső és külső aranyerességről is: előbbinél ez a kitágult érköteg vagy ércsomó nem látszik, sokszor tüneteket sem okoz, utóbbinál már szemmel is láthatók a "kilógó", kitágult erek.

Statisztikák szerint a fejlett világban minden harmadik ember legalább egyszer szenved aranyértől az élete során, előfordulása pedig főleg az 50 feletti korosztálynál gyakori. De lássuk, milyen tényezők hajlamosíthatnak a betegségre!

Öröklött hajlam

Az aranyér kialakulásának elsődleges oka genetikai, a kötőszöveti gyengeséget ugyanis örökölhetjük is. Ebben az esetben a legtöbb, amit tehetünk, hogy felkészülünk, életmódunkkal megpróbáljuk megakadályozni a kialakulását és rendszeresen járunk ellenőrzésre proktológushoz.

Aranyérbetegség: vércsíkok a toalettpapíron Tabutémának számít, így senki sem szeret beszélni róla, de az aranyérbetegség rendkívül gyakori, szinte azt mondhatjuk, élete során mindenki legalább egyszer találkozik enyhébb vagy súlyosabb formájával.

Székrekedés

A leggyakoribb kiváltó tényező a székelés közbeni erőlködés , ami pedig sokszor székrekedés közben alakul ki. A székrekedés elkerülése érekében fontos, hogy odafigyeljünk táplálkozásunkra: térjünk át rostban gazdag étrendre és figyeljünk oda a folyadékbevitelünkre. Aki ugyanis kevés rostot fogyaszt vagy nem iszik eleget, annak széklete tömörebbé válik, emiatt jóval ritkábban és nehezebben tudja csak azt üríteni. Ez pedig erőlködéshez és az erek kitüremkedéséhez vezethet.

székrekedéssel küzdő férfi az orvosnál
A székrekedés is hajlamosíthat az aranyérre. Fotó: iStock

Terhesség

Az aranyér nagyon gyakran alakul ki terhesség alatt is, ilyenkor ugyanis a kismedencei vénákra fokozott nyomás nehezedik, és a vértérfogat is növekszik ezen a testtájon a hormonális változások miatt. A szülés közbeni erőteljes nyomás csak tovább ronthat a helyzeten, jó hír azonban, hogy a baba világrajövetelével rendszerint a terhességi aranyér is visszahúzódik.

Elhízás

Az elhízott embereknél üléskor túlzott és tartós nyomás nehezedik a medencei és végbéltájéki (rektális) területre, elsősorban annak vénáira, ami szintén az erek kitüremkedésével járhat. A betegség elkerülése érdekében próbáljunk meg megszabadulni a plusz kilóktól. Már heti 2-3 alkalommal egy legalább félórás kardióedzés is hathatós megoldást jelenthet - ez ráadásul a test vérkeringését is serkenti.

Egyéb tényezők

Azt sem árt tudni, hogy az életkor előrehaladtával is gyengülnek a kötőszövetek, ami szintén segíti az aranyér kialakulását. Sőt, vannak bizonyos májbetegségek is, melyek összefüggésbe hozhatók a betegség megjelenésével. Nem utolsósorban pedig a megelőzés érdekében érdemes kerülni a túlzott fűszer-, alkohol- vagy kávéfogyasztás is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra