Proktológiai vizsgálat: így kell felkészülni

Az aranyeresség az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, az emberek közel negyven százalékának okoz panaszokat. Bár egy ismert és sokak életét megkeserítő betegség, ennek ellenére sokan még tabuként kezelik, nehezen fordulnak vele orvoshoz, tartanak a vizsgálatoktól.

A legtöbben szoronganak az aranyérvizsgálat előtt, mert nem tudják, mire számíthatnak. A proktológiai vizsgálat általában a páciens kikérdezésével kezdődik. A betegség szempontjából fontos információ, hogy rendszeres-e a széklet, előfordul-e fájdalom vagy vérzés a székeléskor, tapintható-e duzzanat vagy csomó, észlelhető viszketés, váladékozás, voltak-e már korábban is hasonló panaszok.

proktológus
Vizsgálat előtt a proktológus részletesen kikérdezi a beteget a panaszokról.

Ugyanakkor lényeges, hogy az érintettnek van-e egyéb betegsége, gyógyszerérzékenysége. Fontos, hogy a páciens szed-e valamilyen véralvadásgátlót. Ha vizsgálat előtt felkészülünk ezekre, összegyűjtjük a korábbi leleteinket, megpróbálunk szégyenérzet nélkül válaszolni az orvos kérdéseire, olajozottabban haladhat a vizsgálat, sokkal nyugodtabban, összeszedettebben tudunk reagálni.

Az ellazulás a siker kulcsa

Az aranyérvizsgálat előtt a székletürítés mindenképpen ajánlott, ám nem javasolt éhgyomorral menni. A proktológiai vizsgálat járhat némi kellemetlenséggel, de kellő testi-lelki felkészüléssel lehet fájdalommentes. Leginkább oldalfekvő helyzetben, hashoz felhúzott térdekkel végzik. Nagyon fontos a vizsgálat előtt a rossz érzések elengedése, a relaxáció, az ellazulás.

Aranyér esetén legszívesebben nem is mennénk WC-re, hogy ne szembesüljünk újra és újra a kínos panasszal. Azt azonban jó tudni, hogy megfelelő étkezés mellett nem lesz szenvedés a székelés, és a későbbi kiújulás is megelőzhető. Aranyérdiétás trükkök!

Ha a páciens szorong, a záróizma is fokozottan feszül, összeszorul, ami nagymértékben rontja a vizsgálat eredményét. A siker kulcsa a megfelelő ellazultság, amihez természetesen az orvos empátiája, hozzáértése is szükséges. Próbáljunk ellenérzések nélkül a vizsgálat elébe nézni, és felkészülni, hogy bár lehet, hogy némileg fájni fog, de a gyógyulás érdekében érdemes vállalni egy kis kellemetlenséget.

Vizsgálat a gyakorlatban

A vizsgálat a végbéltájéki bőrterület áttekintésével kezdődik. Így azonosíthatók bizonyos elváltozások, pl. bőrkinövés, végbél-repedés, gyulladás stb. Ezután következik a végbél ujjal történő áttapintása, amellyel a fájdalom, annak iránya, a záróizom feszessége és az esetleges kinövések is felderíthetők. Majd szükség esetén végbéltükrözésre (anoszkóp, majd a rektoszkóp) kerül sor. Az anoszkópia a végbélcsatorna alsó 5-8 centiméteres szakaszán a nyálkahártya és az aranyerek állapotáról ad információt, az esetleges elváltozások kimutatásában segít. A vizsgálatot egy fényforrással rendelkező merev falú csővel végzik. A vizsgálat oldalfekvő helyzetben történik, gyors, nem okoz fájdalmat. A beavatkozás nem igényel előkészítést, beöntést.

Sokszor már az is segít rendezni aranyeres panaszainkat, ha rendszeressé válik a székletürítés, ez pedig a megfelelő táplálkozás mellett mozgás segítségével érhető el. Mit mozogjunk, hogy megelőzzük az aranyeret, és mit, ha már jelentkezett a probléma?

Ugyanakkor vérzéses panaszok esetén a végbél felsőbb részének megtekintésére a rektoszkópia alkalmas. A vizsgálat az anoszkópnál hosszabb csővel történik, melynek segítségével a végbél 20-25 centiméter magasságig vizsgálható. Az ellenőrzés során a merev eszköz bevezetésekor a bélfal körkörös áttekintése érdekében kevés levegőt pumpálnak be. A pácienst a már említett bal oldalfekvésben vagy térdelő helyzetben vizsgálják. A diagnózis általában 1-2 percet vesz igénybe, az érintettek általában csak minimális kellemetlenségről, diszkomfortérzésről számolnak be.

Az aranyeres panaszok hátterében rosszindulatú daganat is állhat . A végbélrák, a vastagbéldaganat hónapokon, éveken át panaszmentesen fejlődhet ki. Amennyiben a vizsgálatok felvetik súlyosabb betegség, például vastagbélrák vagy -gyulladás gyanúját is, úgy indokolt lehet a vastagbéltükrözés elvégzése is. Szűrés jelleggel elvégzett hármas kombinált székletteszttel azonban otthon is nagy biztonsággal eldönthető, hogy gyanú hiányában szükséges-e a vastagbél teljes hosszának átvizsgálása, tükrözése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra