Öt tipp elbutulás ellen

Fél az időskori mentális hanyatlástól? - Most öt olyan tippet ismerhet meg, amelyek betartása közel 30 százalékkal csökkentheti a demencia kockázatát.

Az egészségünk megőrzésének igazán fontos része, hogy szellemileg is fittek maradjunk. Az életkor előrehaladtával, és az agysejtek pusztulásával azonban egyre nagyobb a demencia kialakulásának a valószínűsége.

Visszafordították! Most először sikerült kutatóknak annyira visszafordítani Alzheimer-kóros betegek memóriaromlását, hogy azok visszamehettek dolgozni. A nagy visszhangot kiváltó kutatás részleteiről itt olvashat! A demenciában szenvedő betegeknek a szellemei, mentális, kognitív és társas képességei fokozatosan hanyatlanak. A súlyosan demens betegek nem képesek ellátni saját magukat, állandó felügyeletre, segítségre és ápolásra szorulnak. A demencia kialakulásának kockázata azonban igen egyszerű módokon csökkenthető. Nemrégiben a The Telegraph közölt öt tippet, amelyeknek a betartásával akár harmadával csökkenthető a demencia kockázata.

1. Mozogjunk rendszeresen!

A mozgásszegény életmódnak sokféle következménye lehet: szív- és érrendszeri problémák , magas vérnyomás, magas koleszterinszint, elhízás. Ezek a problémák pedig bizonyítottan növelik a demencia kockázatát. Ha azonban odafigyelünk a megfelelő mennyiségű, rendszeres testmozgásra, a demencia kialakulásának esélye csökkenthető.

A szellemi hanyatlás megfelelő életmóddal elkerülhető

A szellemi hanyatlás megfelelő életmóddal elkerülhető

2. Kövessük a mediterrán étrendet!

A demencia elkerülésére a táplálkozási szokásaink is befolyással vannak. Az orvosok leginkább az úgynevezett mediterrán étrendet ajánlják, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, halban, különböző magvakban és gabonafélékben, ugyanakkor szegény a húsfélékben, baromfiakban és tejtermékekben. Ha azonban az étrendünk cukorban, koleszterinben és transz-zsírsavakban gazdag, akkor idősebb korunkra valószínűbb a mentális problémák kialakulása .

3. Ne dohányozzunk!

Statisztikailag szignifikánsan több dohányos embernél diagnosztizálnak Alzheimer-kórt, mint nem dohányzónál. A demencia kockázatának csökkentése érdekében tehát érdemes letenni a cigarettát.

4. Mértékkel fogyasszunk alkoholt!

Az alkoholnak mind védő, mind pedig romboló hatása is van az idegrendszerre - ez jórészt a bevitt mennyiségtől függ. A nagyobb mennyiségű, illetve rendszeres alkoholfogyasztás, az alkoholizmus az agysejtek tömeges pusztulásához vezet, így hozzájárul a demencia kialakulásához.

5. Előzzük meg vagy kezeltessük a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és az elhízást!

A cukorbetegség, a magas vérnyomás, illetve az elhízás megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések (a szívroham, a stroke) kialakulásának veszélyét. Mindegyik ilyen rizikófaktor egyben a demencia kialakulását is erősíti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra