Alzheimer-kór: mi történik az agyunkkal?

Rövid, közérthető és hasznos videó készült arról, hogy mi történik az agyunkkal Alzheimer-kórban. Az ismeretterjesztő kisfilmet ajánljuk betegeknek, hozzátartozóknak, ápolóknak, és mindenkinek, akit érdekel a betegség lefolyása.

Az Alzheimer-kórtól sokan tartanak, ugyanis az idősebb korosztályban elég gyakori. A 65 éves kor fölött körülbelül minden tizedik embert érinti a betegség. Az Alzheimer-kór egy neurodegeneratív betegség, amelynek lefolyása során az agy fokozatosan veszíti el a funkcióit: fokozatosan romlik az emlékezet és az ítélőképesség, a beteg egyre kevésbé képes az önálló életre. A betegség oka az agysejtekben kórosan felhalmozódó fehérje, amely tönkreteszi az agyi funkciókat. Az Alzheimer-kórra jelenleg nincs ismert gyógymód; a betegek fokozatos, lassú romlása halálhoz vezet.

A betegséget és a betegeket sok téves információ , előítélet és félelem veszi körül, ezért készített rövid oktatófilmet David Shenk. A videó angol nyelven elérhető a YouTube-on, és az IflScience blog is ajánlotta oldalán. Mi most összefoglaljuk magyarul a főbb tudnivalókat.

Az Alzheimer-kór lassú lefolyású, de végzetes neurodegeneratív betegség, ami a 65 év fölöttiek 10 százalékát érinti. Megelőzni nem igazán lehet, senki nem válhat immunissá erre a betegségre. A betegség fokozatosan alakul ki, ahogy az agyban két abnormális fehérje elkezd fölhalmozódni úgynevezett plakkokat és gubancokat alkotva. Ezek a plakkok és gubancok egyre szaporodnak, és végső soron megsemmisítik az agysejteket.

Mi az Alzheimer-kór? A kórkép klinikai és patológiai jellemzőit elsőként 1906-ban Alois Alzheimer ismertette. A leírójáról elnevezett betegség a demenciák, azaz elbutulással járó tünetegyüttesek leggyakoribb (50-70 százalék) oka. Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer jellegzetes klinikai és patológiai elváltozásaival, idegsejt-pusztulással járó betegsége. Általában 40 éves kor felett jelentkezik, pszichés és viselkedési tünetekkel járó, fokozatosan súlyosbodó mentális hanyatlás. Tudjon meg többet, kattintson!

A folyamat a hippokampuszban kezdődik - ez az agynak az a része, amelyben az emléknyomok először tárolódnak. Évek alatt a plakkok és a gubancok lassan tönkreteszik a hippokampuszt, így a beteg számára egyre nehezebbé válik, hogy új információkat jegyezzen meg. Az elmúlt hét vagy akár az elmúlt pár óra eseményeinek a felidézése is gondot okozhat: a rövid távú emlékezet nem működik.

Ezután a plakkok és a gubancok az agy más területeire is elterjednek, és ahol megjelennek, károsítják az agysejteket, rontva az adott területhez köthető funkciókat. A plakkok és a gubancok terjedése szerint különíthetőek el az Alzheimer-kór különböző stádiumai. A hippokampusz után általában a nyelvért felelős terület következik. Ha a plakkok és a gubancok elérik ezt a területet, a beteg számára mind nehezebbé válik megtalálni a megfelelő szavakat. Innen a betegség általában a frontális lebeny felé halad, ahol a logikus gondolkodásért felelős területek találhatók. Szép lassan a beteg elveszti a problémamegoldási és a tervezési képességét.

A videóból kiderül, mi történik az agyműködéssel Alzheimer-kór esetén

A videóból kiderül, mi történik az agyműködéssel Alzheimer-kór esetén

A következő terület, amelyet elér a betegség , az agynak az a része, amely az érzelmek szabályozásáért felelős. Ha a plakkok és a gubancok már itt is megjelennek, annak az a jele, hogy a beteg fokozatos elveszti a hangulatai és az érzelmei fölötti irányítást.

Ezután a betegség eléri azt a területet, amely az agyban azért felelős, hogy értelmezni tudjuk a bejövő vizuális, hallási, szag-, és ízingereket. A beteg nem képes értelmezni az észleleteit, és gyakran olyan, mintha hallucinálna.

Végül a betegség eléri azt a hátsó területet is agyban, ahol a legmélyebben tárolt, legmeghatározóbb emlékek találhatók. A betegség végső stádiumában a beteg egyensúlyérzéke, koordinációja is romlik, majd elvész. Végül a legvégső stádiumban a betegség eléri a légzést és a szívműködést szabályozó központot az agyban, amely a beteg halálához vezet.

Ez a folyamat igen lassú, de megállíthatatlan. Átlagosan az Alzheimer-kór lefolyása 8-10 év az első tünetek megjelenésétől a halálig. Jelenleg nincs rá ismert gyógymód.

Amennyiben szeretne az Alzheimer-kór kezelésével kapcsolatos aktuális innovációkról és fejlesztési irányokról olvasni, kattintson ide és olvassa el cikkeinket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra