Ennyi vérkészítményre van szükség

A vér- vagy rákbetegségekben szenvedő emberek egy részének alacsony a vérlemezkeszáma, ezért trombocitakoncentrátumra van szükségük. Ezeket a koncentrátumokat azonban néhány napon belül fel kell használni, mert nem szabad hűteni őket. Ezt az időt hosszabbíthatják meg a patogéninaktiválás új módszerei.

A vérlemezkék ( trombociták ) kisebb sérülések esetén eltömítik a véredényeket, ezáltal fontos szerepet játszanak a véralvadásban. Azonban különböző betegségek - például a vérrák -, illetve a modern rákterápiák trombocitahiányhoz vezethetnek. Ilyenkor nemcsak sérülések esetén, de akár spontán módon is életveszélyes vérzések alakulhatnak ki. Ennek megakadályozásához az érintetteknek rendszeresen trombocitakoncentrátumot kell kapniuk.

transzfúzió, trombocita, vérlemezkék, vér, vérkészítmény, trombocitakoncentrátum
Németországban mintegy 600 ezer trombocitakoncentrátumot állítanak elő évente. Fotó: iStock

Nem mindig jutnak el a betegekhez

Az elmúlt évben Németországban 593 ezer trombocitakoncentrátumot állítottak elő. Ezek mintegy fele úgy készült, hogy az úgynevezett plazmaferézis módszerével közvetlenül az adományozott vérből izolálták a vérlemezkéket. A többi koncentrátumot pedig a plazmakészítményből nyerték ki. A vérlemezkék jóval érzékenyebbek, mint a teljes vér, ezért nem hűthetők. Így a bakteriális fertőződés megnövekedett kockázata miatt csak öt napig lehet tárolni és felhasználni ezeket a készítményeket.

A véralvadási zavarok jeleiről itt olvashat!

A trombocitakoncentrátumok azonban nem mindig jutnak el időben a páciensekhez. Egyes adatok szerint Németországban a trombocitakoncentrátumok 15 százaléka megromlik az előállítónál vagy a klinikákon. Mivel ezek a készítmények több száz euróba is kerülhetnek, ez jelentős anyagi veszteséggel is jár.

Lesz megoldás

Az új módszerek azonban meghosszabbíthatják a készítmények szavatossági és rendelkezésre állási idejét. Jelenleg két eljárás áll klinikai fejlesztés alatt, egy viszont már elérhető a véradóállomások számára. Mindegyik eljárás a trombocitakoncentrátum UV-fénnyel történő besugárzásán alapszik, emellett különböző kémiai eszközöket is alkalmaznak. Közös bennük, hogy ártalmatlanná tesznek bizonyos baktériumokat, egysejtűeket és vírusokat - anélkül, hogy visszafordíthatatlanul károsítanák a trombocitákat. Ez az úgynevezett patogéninaktiválás.

Az eljárás károsítja a kórokozók fertőző- és szaporodási képességéért felelős hatásmechanizmusokat, így nem tudnak betegségeket vagy transzfúziós mellékhatásokat okozni. A patogéninaktiválás tehát a jövőben teljesen megakadályozza a már most is nagyon ritka transzfúziós problémákat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra