A reflux tünetei és kezelése kutyáknál

Gasztroözofageális reflux esetén a gyomor- vagy béltartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami gyulladást idézhet elő. A probléma meglehetősen gyakori kutyák esetében is, és ugyan bármely életkorban előfordulhat, elsősorban mégis a fiatalabb állatok vannak veszélyben.

A gasztroözofageális reflux okai kutyáknál

Gasztroözofageális reflux során a gyomor- vagy béltartalom szabályozatlan, fordított áramlása figyelhető meg a nyelőcsőbe. A panasz a nyelőcső alján elhelyezkedő izmok (úgynevezett sphincterek) rövid idő alatt bekövetkező ellazulása miatt alakul ki, gyakran krónikus hányást követően. A gyomorsav, a pepszin, az epesók és a gyomor-bélrendszer egyéb összetevői károsítják a nyelőcső belső falát borító nyálkahártyát, ami nyelőcsőgyulladáshoz (özofagitisz) vezethet.

A veleszületett rekeszsérv nagy valószínűséggel fokozza a gasztroözofageális reflux kialakulásának kockázatát. Emellett a fiatal kutyák nagyobb veszélynek vannak kitéve a betegség megjelenése szempontjából, mivel a nyelőcső és a gyomor közötti záróizmok ilyenkor még igen gyengék. További kockázatot jelenthet a hosszú ideig tartó, krónikus hányás.

Gasztroözofageális reflux előfordulhat anesztetikum beadásakor is, amikor a gyomor és a nyelőcső közötti nyílás ellazul. Az állat helytelen elhelyezése az érzéstelenítés során, valamint nem megfelelő rögzítése az érzéstelenítést megelőzően refluxot eredményezhet.

Kutyáknál a reflux kezelésének alapja a megfelelően összeállított diéta
Kutyáknál a reflux kezelésének alapja a megfelelően összeállított diéta. Fotó: iStock

A gasztroözofageális reflux tünetei kutyáknál

Milyen betegségek eredményezhetnek véres vizeletet kutyáknál? A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A betegség változó mértékű károsodást okoz a nyelőcső területén. Az enyhe nyelőcsőgyulladás a nyelőcső belső felületének gyulladására korlátozódik, míg a súlyosabb, fekélyek kialakulásával járó elváltozás károsítja a mélyebb rétegeket is. A kutya viselkedése nagyon megváltozik, ami az étel regurgitációjában, nyelési zavarokban, étvágytalanságban és az ezek miatt kialakuló jelentős fogyásban mutatkozik meg. Nagyon gyakran nyugtalanná is válik az állat a kialakuló fájdalom következtében. Súlyos nyelőcsőgyulladás esetén láz és erőteljes nyálzás jelentkezhet.

A gasztroözofageális reflux diagnózisa kutyáknál

Fizikai vizsgálattal gyakran nem tárható fel a betegség háttere. A diagnózis legjobb módja az endoszkópos vizsgálat, amely során egy kamera segítségével tárják fel a nyelőcső belső felületének állapotát. Ez a leghatékonyabb módszer annak megállapítására, hogy a nyelőcső nyálkahártyájában bekövetkező változások összhangban vannak-e a reflux miatt kialakuló nyelőcsőgyulladással. A vizsgálat feltárhatja a nyálkahártya szabálytalan felületét vagy a nyelőcső területén kialakult vérzést is.

Az állapotot fontos elkülöníteni az egyéb, hasonló panaszokat kiváltó kórokoktól, így maró hatású szerektől, nyelőcsőben lévő idegen testektől vagy tumoroktól, a gyomor felső részén kialakuló sérvtől (hiatal hernia), bizonyos torok- és szájbetegségektől, illetve a nyelőcső izmainak elégtelen működésétől (megaesophagus), aminek nyomán azok nem tudják megfelelően a gyomor felé tolni a lenyelt táplálékot.

A gasztroözofageális reflux kezelése kutyáknál

A kezelés döntő részét otthon végzi el a gazdi. Egy-két napig tartó koplaltatást követően

a kutyát diétás táplálásra kell fogni, ami kis adagokban alacsony zsír- és fehérjetartalmú eledelt foglal magában. Fontos a megfelelő adagolás, mivel a zsír mennyiségének növelése erősíti a gyomor és a nyelőcső közötti izomzatot, míg a fehérje stimulálja a gyomorsav termelődését. Egyes esetekben szükség lehet gyógyszeres kezelésre is. Ezek a készítmények úgynevezett prokinetikus komponenseket tartalmaznak, melyek felgyorsítják a gyomortartalom továbbjutását a belek irányába, egyben erősítik a gasztroözofageális sphincter izomtónusát. A terápiától függetlenül a diétás táplálás minden esetben alapvető fontosságú.

A gasztroözofageális reflux utókezelése kutyáknál

A terápia megkezdését, illetve a diétás táplálást követően ajánlatos az állatok bizonyos meghatározott időközönkénti kontrollja, amivel megelőzhető a reflux újbóli megjelenése. Fontos továbbá, hogy odafigyeljünk minden olyan jelre, amely az állat diszkomfortérzetének csökkenésére utalhat. Az alacsony zsír- és fehérjetartalmú étrend bevezetése csökkenti a reflux kialakulásának kockázatát. Amennyiben az állat nem reagál megfelelően a kezelésre, endoszkópos beavatkozásra lehet szükség.

A gasztroözofageális reflux megelőzése kutyáknál

A magas zsírtartalmú ételek adása nagymértékben hozzájárulhat a savas reflux kialakulásához. A legmegbízhatóbb prevenció az állatok egészséges táplálása alacsony zsírtartalmú tápok adásával.

Miért nem ajánlott csontot adni a kutyának? Milyen problémát okozhat az állatok szervezetében a lenyelt csonttörmelék? Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra