Koronavírus: ezt figyelték meg kutyáknál

A kutyák testsúlyára igen kedvezőtlenül hat a gazdáik állandó otthonléte.

Nemcsak mi, emberek szedtünk fel néhány kilót az állandó bezártság következtében, hanem bizony kedvenceink is "kikerekedtek". Egy brit jótékonysági szervezet, a Guide Dogs felmérése szerint az ebek átlagosan körülbelül három kilót híztak a pandémia kezdete óta, a londoni kutyák pedig még ennél is többet.

Cukorbetegség állatoknál: így ismerhető fel A cukorbetegség nem csak az emberek körében egyre gyakoribb, de a háziállatoknál is nő a betegség előfordulása. Kattintson a részletekért!

Miért híztak el a háziállatok?

Nagy általánosságban a kevesebb mozgás és a több finomság vezetett a pluszkilókhoz. A megkérdezett gazdik negyede a több közös időre fogja a több jutifalatot, ötből egy fő pedig azt mondja, egyszerűen nem tud ellenállni a kunyeráló kiskutyaszemeknek. Mások így veszik rá kedvenceiket, hogy csendben legyenek egy-egy fontos konferenciabeszélgetés alatt, vagy míg átveszik a házhoz rendelt ételt vagy a bevásárlást.

Míg a válaszadók körülbelül harmada a több finomságot okolja kutyája súlygyarapodásáért, a kérdőívet kitöltő gazdik negyede beismeri, hogy a home office-ból, illetve a napi rutin hiányából következően kevesebb séta jut kedvencének, mint a pandémia előtt.

Fontos, hogy a járvány ideje alatt is törődjünk az állat mozgásigényével. Fotó: Getty Images
Fontos, hogy a járvány ideje alatt is törődjünk az állat mozgásigényével. Fotó: Getty Images

Márpedig a túl kevés mozgás viselkedészavarokhoz vezethet a kutyáknál, és hosszú távon olyan betegségek kialakulásához járulhat hozzá, mint a szív- és érrendszeri-, illetve ízületi problémák vagy cukorbetegség .

Érdekes továbbá, hogy a férfiak számoltak be nagyobb súlynövekedésről: míg a nők azt állították, kutyáik átlagosan 2.8 kilót híztak, a férfiak négylábú társainál ez az átlagos súlygyarapodás 4.1 kg. A kutatás szerint a legrosszabb helyzetben a londoni kutyák vannak, ők átlagosan öt kilót híztak a koronavírus-járvány kitörése óta.

Mit lehet tenni?

Először is mérjük le a kutyát, majd az állatorvossal egyeztetve állapítsuk meg, mi lenne számára az ideális testsúly. Ennek elérése érdekében kulcsfontosságú a helyes etetés. Digitális mérlegen mérjük ki pontosan az ételadagjait (a csésze vagy a szemmérték csalóka lehet), a kutyaeledel csomagolásán megadott értékeknek megfelelően.

Ami a mozgást illeti, a felnőtt kutyáknak legalább napi egy óra tempós sétára, illetve szaladgálásra lenne szükségük. Ha az eb túlsúlyos, fokozatosan szoktassuk hozzá a több sétához, majd a mozgás intenzitását is növelhetjük.

Végül, de nem utolsósorban cseréljük egészségesebb alternatívákra, például répára az olykor meglepően sok kalóriát tartalmazó fogtisztító rudakat. A nasikat pedig ne közvetlenül adjuk oda nekik, hanem interaktív eszközök segítségével - érdemes például beszerezni egy jutalomfalat adagoló labdát, ami kiváló mentális stimulációt is jelent a kutya számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra