Jelek, hogy a kutyánk, macskánk férges

Ahogy az emberek esetében, úgy a házi kedvenceknél is számos betegség alakulhat ki, az egyik legelterjedtebb a férgesség. Cikkünkből kiderül, melyek a leggyakoribb féregfajták, milyen tünetek jelzik a macskánál, kutyánál, hogy baj van, illetve az is, hogyan lehet kezelni és megelőzni a problémát.

Általános jóllétünk elengedhetetlen része, hogy figyelünk az egészségünkre: rendszeresen eljárunk a fontosabb szűrővizsgálatokra, és akkor is felkeresünk egy szakembert, amennyiben valamilyen szokatlan panaszunk van. A házi kedvencek azonban nem tudnak szólni, ha nem érzik jól magukat, így ránk hárul a feladat, hogy nyomon kövessük állapotukat. Mind a kutyákat, mind a macskákat számos betegség támadhatja meg, az egyik legjellemzőbb a férgesség. Mivel az állatok mindent megnyalnak, megszaglásznak, és olyan helyekre is eljuthatnak, amelyek nem túlzottan higiénikusak, a kórokozók szempontjából ideális élő felületet jelentenek.

Számos betegség támadhatja meg az állatokat, az egyik legjellemzőbb a férgesség.
Számos betegség támadhatja meg az állatokat, az egyik legjellemzőbb a férgesség. Fotó: Getty Images

A férgesség tünetei

A férgességet többféle parazita okozhatja, a főbb fajták a következők: orsóféreg, ostorféreg, kampósféreg és galandféreg. Nemkívánatos jelenlétüket olyan tünetek jelzik, mint a hasmenés (ami gyakran véres széklettel jár), a fogyás, a száraz szőrzet, a házi kedvenc általános rossz állapota, illetve a hányás (nem ritkán férgek jelennek meg a gyomortartalomban). Fontos azonban tudni, hogy bizonyos esetekben a férgesség vagy egyáltalán nem jár panaszokkal, vagy csak nagyon enyhe szimptómákat okoz.

Előfordulhat például, hogy a peték vagy lárvák "alvó" állapotban vannak jelen az állatban, és csak stresszes időszakban aktiválódnak. Sőt, kampósférgek vagy orsóférgek esetén az is jellemző lehet, hogy a vemhesség utolsó szakaszában élednek fel, és megfertőzik a születendő kölyköket, akik így már eleve betegen jönnek a világra - írja a petMD vonatkozó cikke .

Kezelése és megelőzése

Milyen sűrűn kell féregteleníteni a kutyát és a macskát? A férgesség sajnos egyáltalán nem ritka a házi kedvenceknél, de ha odafigyelünk néhány dologra, a fertőzés megelőzhető. Részletek itt .

Férgesség gyanúja esetén mindenképpen keresd fel az állatorvost, aki székletmintából vagy vérvétel útján állítja fel a pontos diagnózist. Ha bizonyítást nyert a betegség, a szakember olyan típusú féreghajtót ad a házi kedvencnek, amely a leginkább megfelel a kutya vagy cica egészségi állapotának, korának, fajtájának, illetve a benne lévő féreg típusának. Amennyiben szükséges, kiegészítő terápiás javaslatokat is tehet. Mindazonáltal, ha nem akarod megvárni, hogy nagyobb baj legyen, célszerű bizonyos időközönként féregteleníteni az állatot. Azzal kapcsolatban, hogy milyen rendszerességgel érdemes elvégezni a műveletet, illetve mely készítmény lehet a kutyánk, macskánk számára a legmegfelelőbb, előzetesen egyeztess az állatorvossal!

A gazdi is megfertőződhet?

A kutyákban és a macskákban előforduló bélférgek bizonyos típusai - főleg az orsóféreg és a galandféreg - sajnos a gazdikra is veszélyesek lehetnek. Az olyan betegségeket egyébként, amelyek állatról emberre (vagy emberről állatra) terjednek, zoonózisnak nevezzük. A gyerekek különösen érintettek ebből a szempontból, hiszen közvetlenebb kapcsolatban vannak a házi kedvencekkel, és kevésbé képesek ügyelni a higiéniára. Az embereknél a féregfertőzés a májat, tüdőt veheti célba, de idegrendszeri, gyomor- és bélrendszeri panaszokat is okozhat. A kisállatok rendszeres féregtelenítése, illetve a lehetséges betegség időben történő felismerése tehát kiemelten fontos a saját és családunk egészsége szempontjából!

Tovább csökkentheted a kockázatot azzal is, hogy összeszeded a kutya, macska ürülékét, a művelet után pedig mindig alaposan megmosod a kezed. Sőt, bármilyen meglepő, ugyanez a szabály egy egyszerű simogatás után is érvényes. Ugyancsak figyelj arra, hogy a kutya, macska lehetőleg ne veletek egy ágyban, hanem a saját fekhelyén aludjon, és ne engedd nekik, hogy az arcodat, szádat nyalogassák!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra