Székrekedés kezelése, hashajtók

Szenna

Jó hashajtó tulajdonságú növény

Latin neve

Cassia angustifolia

Népies neve

-

A növény leírása

A szenna a lepényfélék családjába tartozó félcserjék. A szenna (Ceasalpiniaceae) Indiában, Arábiában élő, 1-1,5 m magas növény.

Hogyan gyűjtsük?

A szenna cserje megszárított levelét és termését alkalmazzák gyógyászati célokra. Gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.

Érdekesség

A szennalevél magyar gyógyszerkönyv hivatalos drogjegyzékében is megtalálható.

Mi van benne?

A levél tartalmaz homo- és heterodiantron-glikozidokat, szennozid A, B, C és D-t, aloeemodint és reinglikozidokat, valamint flavonoidokat. A termés aloeemodin-tartalma kisebb.

Mire jó?

Hatóanyagainak köszönhetően erős hashajtóként használják.

Hogyan használjuk?

Teakeverékekben alkalmazzák. Számos gyógyszertári készítmény tartalmaz szennalevelet.

Jó tudni!

Túl nagy mennyiségben és tartósan ne alkalmazzuk, mert erős hashajtó! Az alkalmazásakor fellépő hasfájás oka leggyakrabban a túladagolás.
Alkalmazása nem javasolt bélszűkület, a bél akut gyulladásos megbetegedései esetén, menstruáció, terhesség és szoptatás alatt, illetve kisgyermeknél. Fogyasztása mellett a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a kiszáradás veszélyének csökkentése miatt ajánlott.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.