Görcsoldók

Orvosi Somkóró

A növény véralvadásgátló hatású

Latin neve

Melilotus officinalis

Népies neve

kőhere, sárkerep, vad lóhere, sárga lucerna

A növény leírása

A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó, tömegesen megtalálható kétéves növény. Utak mellett, meszes talajon, köves helyeken, parlagokon előforduló növény. A gyökere ujjnyi vastag szárat fejleszt, és akár 1 méteresre is megnő, maga a növényi szár pedig 20-100 cm méter magas. Egész nyáron át virágzik.

Hogyan gyűjtsük?

A növény felső virágos részét gyűjtik gyógyászati célokra május-augusztus folyamán.

Érdekesség

A növényi drogot dohányillatosítónak is használják.

Mi van benne?

A növény a kumarinoknak (kumarin, melilotin, melilotozid) köszönhetően kellemes illatú. Tartalmaz még flavonoidokat, triterpén szaponinokat.

Mire jó?

Az orvosi somkóró kivonata véralvadásgátló hatású, fokozza a nyirokkeringést: vénatágulatok, a láb elnehezülésével járó vénabetegségek és duzzanatok esetén használatos. Borogató szerként is kifejti jótékony hatását visszérgyulladás, lábszárfekély esetén.

Hogyan használjuk?

A növényben megtalálható kumarin mennyisége változó, ezért javasolt a gyári készítmények használata.

Jó tudni!

Poros utak mellett ne gyűjtsük a növényt!
Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttalkalmazását kerülni kell.
A növényben megtalálható kumarin mennyisége változó, ezért javasolt a gyári készítmények használata. Magas dózisok bevétele esetén fejfájás és szédülés jelentkezhet.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.