Trombózis, visszérgyulladás vagy visszérfájdalom? Nem mindegy

Vajon honnan lehet tudni, hogy nem visszérgyulladás, esetleg életveszélyes mélyvénás trombózis okozza a problémát? Blaskó György professzor, a Trombózisközpont véralvadási specialistája válaszolta meg a kérdést.

Visszértágulat

A nyári nagy melegben számtalan egészségügyi probléma adódhat. A kánikula fokozza többek között a hipoglikémia kialakulását, hatással van a vérnyomásra, rosszabbá válik az alvás, romlik a közérzet, valamint sokak mindennapjait megkeseríti a lábfájdalom is. Ez leginkább a visszértágulatokkal küzdőknél jelentkezik, ugyanis a pára és a hőség hatására tovább romlik a betegek állapota. A vénás erek ugyanis ekkor kitágulnak, s ennek következtében az itt lévő billentyűk nem zárnak megfelelően. Emiatt pedig a vénákban a vérkeringés lelassul, a vénás pangás fokozódik. Emellett az érintett végtagnál ödéma is megfigyelhető, ami tovább súlyosbítja a panaszokat. A visszértágulat általában lábszárfájdalomban, nehézláb-érzésben, éjszakai lábikra görcsben, valamint kitüremkedő, kacskaringós erek megjelenésében nyilvánul meg. A hűvösebb idő beköszöntével a tünetek csökkennek (bár ez nem törvényszerű). Általában anyai ágon történő örökletes elváltozásról van szó, csak akkor kezelendő (konzervatív kezeléssel, sebészeti úton), ha extrém mértékű.

Visszérgyulladás

A visszérgyulladás a visszértágulat egy viszonylag gyakori szövődménye, amit igen könnyű összekeverni a mélyvénás trombózissal. A kitágult vénákban lévő vér a pangása miatt ugyanis igen könnyen gyulladás alakulhat ki, ami nagyfokú fájdalommal jár, és vele akár hőemelkedés is felléphet. Tünetei között szerepel az érintett ér feletti vöröses bőrelszíneződés és duzzanat, sőt, amennyiben a gyulladás és a vénafal károsodása miatt vérrög is kialakul a felszíni vénákban, úgy tapintáskor kisebb csomó is érezhető. Ezzel már érdemes szakorvoshoz fordulni, de általában alvadásgátló kezelésre nincs szükség, úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel és egyéb gyógyszerekkel kezelhető.

Mélyvénás trombózis

A mélyvénás trombózis tünetei igen hasonlóak a már említett problémákhoz, így könnyű összekeverni őket (már ha jelzik panaszok, hiszen előfordulhat a néma trombózis is). A mélyvénás trombózist több tényező is okozhatja, például genetikai hajlam (trombofilia), daganatok, belgyógyászati betegségek, helytelen életmód, immobilizáció (így a fekvőgipsz), bizonyos műtétek, de akár a visszértágulatok, visszérgyulladás szövődményeként is felléphet. Egyes esetekben a mélyen futó vénákban kialakult vérrög egésze, vagy egy-egy darabja leszakadhat, és a véráramlás útján a tüdőbe kerülve halálos tüdőembóliát is okozhat. Tüneteit tekintve leggyakrabban livid (hamuszínű, kékes) bőrelszíneződés, lábdagadás és erős (mozgásra fokozódó) lábfájdalom jelentkezik. Ebben az esetben a mozgás tilos, és mihamarabb mentőt kell hívni!

A mélyvénás trombózis viszonylag gyakori kórkép, amelynek hátterében sokszor genetikai mutáció áll. Ezek közül a Leiden-mutáció az egyik, amit leggyakrabban diagnosztizálnak az orvosok. Mit kell tudni erről a betegségről? Részletek!

Érdemes tudni, hogy mélyvénás trombózis mind a kezeletlen visszértágulatokból , mind a visszérgyulladásból kialakulhat. Éppen ezért fontos, hogy panaszok esetén mindenképp forduljon szakemberhez! A visszértágulatok ellen még jó szolgálatot tehet a kompressziós terápia, amellyel nem csak a szövődményeket lehet elkerülni, de a fájdalom is enyhíhető. Súlyosabb esetben szkleroterápiával, illetve műtéti úton (pl. radiofrekvenciás műtéttel) lehet megszabadulni a problémától.

Trombózis, visszérgyulladás vagy visszérfájdalom? Nem mindegy
A kompressziós harisnya is segíthet a tágulatok esetén. Fotó: 123rf

A visszérgyulladást általában gyulladáscsökkentőkkel, nem-szteroid gyulladásgátlókkal kezelik, továbbá fontos, hogy az illető bőségesen fogyasszon folyadékot, mozogjon sokat és viseljen kompressziós harisnyát. Igen hatásos lehet a domború felszínű cipőtalppal gyártott cipő/szandál viselése is - hívta fel a figyelmet Blaskó György.

A mélyvénás trombózis akut ellátása a legközelebbi kórházban történik, azonban ügyelni kell a további prevencióra. Ez az orvos által meghatározott véralvadásgátló terápiát jelenti, amit szükség esetén akár élete végéig alkalmaznia kell a betegnek. Emellett fontos a dohányzásról való leszokás, a túlsúly leadása, a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás is. Blaskó György hozzátette, hogy ha a betegnek fokozott hajlama van a trombózisra (s ezt Leiden-mutáció, MTHFR mutáció, csökkent Protein S/C eredmények is igazolják), úgy egyéni elbírálás után már visszértágulatok/visszérgyulladás esetén is szükség lehet antikoaguláns kezelésre a mélyvénás trombózis elkerülése érdekében.

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra