A seprűvéna nem egyszerű szépséghiba

Esztétikai hibaként tekintünk a seprűvénákra, amelyek elsősorban a combon, lábszáron jelennek meg. A szakember szerint azonban a seprűvéna gyakran csak a jéghegy csúcsa, komolyabb betegség állhat mögötte.

A vénás keringési zavarok sok embert érintenek, így nem ritka a visszérgyulladás. A probléma igen fájdalmas lehet és könnyű összekeverni az életveszélyes mélyvénás trombózissal. Hogyan különböztethetjük meg a kettőt?

A sokszor szabad szemmel nem látható kitágult érszakasz ugyanis tovább tágulhat, hajlamos a gyulladásra, és akár trombózis , visszeres vérzés, lábszárfekély is kialakulhat egy egyszerűnek tűnő "szépséghibából".

"Nevezhetjük civilizációs betegségnek is, hiszen több tényező is befolyásolhatja a seprűvénák kialakulását" - fogalmazott dr. Szabó Attila érsebész, visszérspecialista. "A mozgásszegény életmód, várandósság, fogamzásgátló szedése, testsúlygyarapodás és öröklött hajlam is okozhatja. Sokan nem tulajdonítanak nagyobb figyelmet a seprűvénáknak, pedig ez komplex érsebészeti kezelést igényel, hiszen idővel súlyosabb érsebészeti problémákat is okozhatnak".

Nem mindig elég a házi gyógymód

A házi gyógymódokhoz , vadgesztenye alapanyagú krémekhez sokan fordulnak, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy gyakran nem lehet elkerülni a kisebb orvosi beavatkozásokat. A technika fejlődésének köszönhetően ma már olyan modern visszérműtétek is léteznek, amelyek fájdalommentesek és nem tart hetekig a gyógyulási időszak. A seprűvénák kezelésére háromféle módszert szoktak alkalmazni - intézménytől, technikai felszereltségtől, emberi erőforrástól függ, orvos és páciens melyiket választja.

A seprűvénákat a mozgásszegény életmód, várandósság, fogamzásgátló szedése, testsúlygyarapodás és öröklött hajlam is okozhatja
A seprűvénák kialakulásában többféle tényező is szerepet játszik

A leggyakoribb beavatkozások

"A beavatkozás típusa függ az értágulat nagyságától, típusától, elhelyezkedésétől. Kezelhetjük injekciós módszerrel, vagy más néven szkleroterápiával, rádiófrekvenciás tűvel, illetve lézerrel, és alkalmazhatjuk a különböző módszerek kombinációját is. Ezek mind fájdalommentesek, altatást, érzéstelenítést nem igényelnek és hegek sem maradnak a kezelések után. Fontos azonban, hogy részletes érsebészeti vizsgálat és ultrahangos diagnosztika történjen, hiszen így lehet kezelni az alapbetegséget, amely a vénás elégtelenséget és a bőrelváltozást okozta" - tette hozzá az érsebész szakorvos.

A leginkább elterjedt kezelési mód a szkleroterápia (érelzárás) , amely során egy finom tűvel olyan anyagot fecskendeznek az érbe, amely az érfalat károsítja, ennek következtében pedig a kezelést követő kompresszió (rugalmas pólya, kompressziós harisnya) hatására az érfal összetapad. Az ér idővel felszívódik és a vér más irányban, egészséges ereken keresztül áramlik tovább.

Nyugat-Európában gyakran rádiófrekvenciás tűvel kezelik a seprűvénákat, de Dr. Szabó Attila elmondta, a Magyarországon is elérhető módszerrel arcon kialakuló értágulatokat, a rosaceat is kezelni lehet. A vékony tűn keresztül - amely nagyfrekvenciájú rezgés által hőt bocsájt ki - roncsolják a kapilláris erek falát és azok tartalmát. A beavatkozás után azonban nem tapasztalható égés, bőrelhalás vagy pigmentáció. Bármely bőrtípus és testrész esetében is elvégezhető, de kerülendő nikkel-allergia, terhesség, pacemaker viselése és fertőző bőrbetegségek jelenlétekor.

Lehetséges még a lézerfény alkalmazása: a bőrön keresztül elzárják a kitágult ereket, amelyek idővel teljesen felszívódnak. Ez a kezelés nem minden bőrtípusnál alkalmazható, mellékhatás-mentes végzése nagy szakértelmet igényel.

A szakember mindhárom esetében azt javasolja, néhány hétig kerülni kell a napsugárzást, a szoláriumozást, a megerőltető fizikai megterhelést, néhány napig pedig kompressziós zoknit, harisnyát kell viselni.

Mit tehetünk a seprűvénák ellen?

  • Mozogjunk rendszeresen: a séta, a kerékpározás és az úszás különösen hatékony.
  • Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, kerüljük a túl nagy súlyfelesleget.
  • Ülőmunka esetén rendszeresen álljunk fel néhány percre, és mozgassuk meg végtagjainkat, járjunk nyirokmasszázsra.
  • Ne fürödjünk, inkább zuhanyozzunk, jó hasznát vehetjük a hideg-meleg váltózuhanynak.
  • Figyeljünk a megfelelő folyadék- és vitaminpótlásra (a C-, E- és K-vitamin a legfontosabb a véredényfal erősítése miatt).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra