Tuti tipp égési sérülésre: a liszt a legjobb megoldás?

Hihetetlen, de igaz: nem csökken a továbbküldési kedv annak a körlevélnek az esetében, ami a lisztet minden idők legkiválóbb szereként mutatja be, amit égési sérülés esetén érdemes alkalmaznunk.

Nem érdemes továbbküldeni azt a postaládánkba beeső körlevelet, amiben a levél ismeretlen szerzője égési sérülések esetére azt javasolja, dugjuk lisztbe a kezünket. Az indok "erős": elvileg létezett egy vietnámi katona, aki a háborúban meggyulladt, és a nagy pánikban egy zsák liszttel borították nyakon. Az alapvető élelmiszer csodát tett: nemcsak a tüzet oltotta el, de még hólyagos sem lett a bőre. Na ezen a ponton érdemes gondolkozni kicsit, hol sántít a történet, és vajon mennyire tekinthető hasznos információnak a javaslat, mennyiben hoax.

A hoax (angol eredetű vándorszó, jelentése:"beugratás", "megtévesztés", "átverés", "álhír" vagy "kacsa") leggyakrabban az e-mailben terjedő álhírek, kacsa-lánclevelek különféle változatait jelöli, bár az átverés gyakran kiegészül honlapokkal, illetve nemritkán az írott sajtó vagy a tévé is hajlamos átvenni. ( Wikipédia definíció )A vietnámi katonás vonal alapján is sejthető, hogy nem magyar eredetű levél esett be postaládánkba, hanem valamilyen külföldi forrásból fordított iromány (láttunk már erre korábban még szembetűnőbb fordítós példát, a citrom versus kemoterápia témakörében ).

Ezzel önmagában nincs is gond, ám a legfontosabb körleveleket és tévhiteket leleplező oldal, a Snopes is hosszasan cáfolja a levél tartalmának valódiságát és hasznosságát, és nemcsak a képzett orvosok fogják a fejüket a módszer hallatán, de még azok is, akik valaha csak egy kicsit is tanultak elsősegélyt nyújtani.

Alapvető tudnivaló égési sérülések esetén ugyanis, hogy folyóvízzel hűtjük a sérülést minél hosszabb ideig (15-20 perc), abba semmilyen idegen anyagot nem juttatunk (se lisztet, se tejfölt, se tojásfehérjét , se túrót vagy más egyéb szert, mert ezek tárolják a hőt és komoly fertőzési forrást jelentenek)! Ez megakadályozza a hőhatás szöveteken belüli terjedését (a vízzel való hűtésről a körlevél egyébként kifejezetten lebeszél a liszt javára).

Ajánljuk Betegséglexikonunk égési sérülésekről szóló bejegyzését , ahol bővebben foglalkozunk a sebek kezelésével és ellátásával!A hűtést ráadásul minél előbb, lehetőleg azonnal meg kell kezdeni, mert az égéstől számított kb. 20 percen túl a hűtés már nem enyhíti az égés súlyosságát, de igaz, hogy a fájdalmat csillapíthatja.

Ha az égés elsőfokú, különösebb orvosi segítség nélkül is megúszhatjuk, talán innen a liszttel kapcsolatos tapasztalat: ha alkalmazzuk, ha nem, a sérülés utáni panaszok hamar múlnak hűtés után, ha viszont kiterjedt sérülésről van szó, sokkal inkább ártunk vele, mint használunk!

Amennyiben az égési sérülés nagysága meghaladja a tenyér kiterjedését, illetve ha másodfokúnál nagyobb sérülésre gyanakszunk, azonnal orvoshoz kell fordulni!

Ne spamelje ismerőseit!

A fentebb idézett körlevelet ne küldje tovább!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra