Tényleg veszélyes a guargumi?

A guargumitól egy 2007-es visszaélés óta tartanak a fogyasztók, ekkor nőtt meg leginkább az E-számokkal szembeni ellenszenv is. Mi ez az anyag pontosan, miért kerül az élelmiszerekbe és valóban veszélyes-e?

A guargumit számos célra felhasználják az élelmiszer-, gyógyszer, kozmetikai-, textil- és papíriparban, valamint az olajbányászatban, az ércfeldolgozás és a robbanóanyagok gyártása során is.

Az egyik legolcsóbb, széles körűen felhasznált élelmiszer ipari adalékként tartják számon. Mivel a víz megkötésével megakadályozza a jégkristályok létrejöttét a fagyasztott árukban , ezért gyakran alkalmazzák adalékanyagként jégkrémekben, fagylaltokban és fagyasztott húsokban. Pékárukba a tészta tömegének növelése miatt kerül bele. Számos italban és élelmiszerben (például pudingok) is felhasználják a megfelelő állag kialakítására. Habár a guargumi vízben jól oldódik, az ember számára emészthetetlen vegyület, ezért fontos kalóriamentes rostforrás is egyben. Az utóbbi években azonban többször felmerült, hogy az adalék veszélyes lehet az emberre. A Ködpiszkáló utánajárt, igaz-e?

Sok vásárló a kelleténél jobban tart az adalékanyagoktól
Sok vásárló a kelleténél jobban tart az adalékanyagoktól

Miért tarunk tőle?

A guargumi kapcsán kialakult félelem három főbb okra vezethető vissza. Az egyik ilyen a csomagoláson szereplő E-számok , melyeket az élelmiszerekben előforduló, különböző eredetű (természetes vagy mesterséges) anyagok rendszerezésére hozták létre. Attól azonban, hogy valaminek van E-száma, még nem lesz veszélyes - például a paprikában is többféle olyan anyag van, amit így jelölhetünk (E-300 = C-vitamin, E160a = β-karotin, E440a = pektin). Az élelmiszerekben biztonságosan felhasználható adalékanyagok listája az alábbi linkre kattintva érhető el.

Az emberek többsége élelmiszerek vásárlásakor azok árát, eltarthatóságát, esetleg energiatartalmát és egyéb tápértékeit nézi meg a címkén. Egyre többen vannak azonban, akik tüzetesebben megvizsgálják az E-számokkal jelölt összetevőket is. Szükséges ez? Cikkünkből kiderül!

Sokan a nem megfelelő feldolgozásra hivatkozva kerülik a guargumit. Bármit elő lehet állítani szabályosan és szabálytalanul is. A guarbab magjában található, kedvezőtlen élettani hatású peptideket hőkezeléssel (100 oC, 30 perc) inaktiválják, így az sem igaz, hogy a guargumi az egészségünkre nézve káros anyagokat tartalmaz, amelyet a feldolgozás során nem vonnak ki belőle.

A termékek guargumi-tartalmát 2%-ban maximálták, mivel nagy mennyiségű guargumi fogyasztása esetén nem kizárt a béltartalom olyan mértékű viszkozitás-növekedése, amely extrém esetben a bélrendszer elzáródásához vezethet. Fogyasztása azonban a megfelelő koncentrációban állatok számára is veszélytelen, számos kisállateledel tartalmazza.

A rossz híre azonban elsősorban arra a 2007-es esetre vezethető vissza, amikor a hatóságok az India Glycols Ltd. által forgalmazott guargumiban nagy mennyiségben mutatták ki az egészségre káros pentaklórfenolt és poliklór-dibenzodioxinokat, amelyek különböző növényvédőszerekből kerülhettek a termékbe. A botrány sokakban fokozta a kémiai szerektől való rettegést, felébresztette az E-számok iránti félelmet és fokozta a szintetikus szerekkel szembeni bizalmatlanságot. Az E-számok megbélyegzése miatt több élelmiszer ipari vállalat inkább az anyagok kémiai nevét tünteti fel a termékeken, hogy azokat a vásárló egészségesebbnek, természetesebbnek ítélje meg.

Sajnos nem a fenti az egyetlen eset a guargumi szabálytalan felhasználására, azonban a megfelelően előállított, határérték alatti guargumi azonban semmilyen egészségkárosító hatással nem jár.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra