Teendők, ha beszakad alattunk a jég

A fagyos téli időszakban bejegesedett vízfelületek csalogató lehetőséget kínálnak a korcsolyázásra. Olykor azonban megtörténhet a baj, így érdemes tisztában lennünk azzal, miként húzhatjuk ki magunkat a slamasztikából, ha betörik alattunk a jég.

Praktikus "fogás" lehet, ha eleve nem megyünk a helyi önkormányzatok által hivatalosan nem kijelölt korcsolyázó helyekre, tó- és folyószakaszokra - hangsúlyozza a HVG . Ha viszont mégsem vettük kellően komolyan a veszélyt, a megfelelő ismeretek birtokában azért még segíthetünk magunkon vész esetén.

Társmentés során lehetőleg ne menjünk a jégre! Mit tegyünk, ha valaki mást kell megmentenünk? Részletek itt.

Leküzdeni a pánikot

Egy ilyen szituációban az emberi szervezet mind fizikailag, mind pszichésen hatalmas igénybevétel alá kerül. A hideg hatására összeszűkülnek az erek, ami izomgörcsökhöz vezet. Nagyjából 10 perc eltelte után már nem is lesz képes a pórul járt személy arra, hogy önerőből kijusson a jeges vízből. A kihűlés miatt bekövetkező eszméletvesztés pedig körülbelül egy óra elteltével áll be.

Ne menjünk hivatalosan nem kijelölt korcsolyázó helyekre!
Ne menjünk hivatalosan nem kijelölt korcsolyázó helyekre!

Bár a pánikhelyzet ezt eleinte igencsak megnehezíti, fontos, hogy minél hamarabb megnyugtassuk magunkat - igyekezzük normálisan lélegezni és ne csapkodjunk össze-vissza a végtagjainkkal. Hiába tűnne jó ötletnek, ne szabaduljunk meg egyetlen ruhadarabunktól sem, különösen annak tükrében, hogy az esetleg az alá beszorult légbuborékok a segítségünkre is lehetnek a felszínen maradásban.

A helyes mozdulatok

Ha már sikerült úrrá lennünk a pánikon , következhet a veszélyes helyzetből való kijutás. Ehhez keressük meg a minket körülvevő jégfelület legvastagabb, egybefüggő részét. Mindkét kezünkkel egyszerre próbáljuk meg kihúzni magunkat, amennyiben pedig van nálunk valamilyen éles tárgy, azt használhatjuk kapaszkodóként.

Lábainkkal úszómozdulatokat tehetünk egészen addig, amíg testünk nem került teljesen vízszintes helyzetbe. Ekkor a könyökünkre támaszkodva, hason csúszva kezdjünk el kimászni a vízből. Ügyeljünk eközben a testsúlyunk minél egyenletesebb elosztására, nehogy a jég ismét beszakadjon alattunk!

Innen gördülő mozgásokkal juthatunk el a partig, majd a lehető legrövidebb időn belül keressünk egy fűtött, meleg helyiséget, ahol megszárítkozhatunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra