Miért ne dugjunk fakanalat az epilepsziás szájába?

Az epilepszia idegrendszeri betegség, az agyi elektromos tevékenység időleges zavara miatt a test számos izmában akaratlan összehúzódások alakulnak ki. A rohamok látványa riasztó lehet, s ezért számos hamis hiedelem él a köztudatban.

Riasztó tünetek

Az epilepsziás roham kiváltó okára még nincs egyöntetűen elfogadott magyarázat. A roham általában eszméletvesztéssel vagy tudatállapot-romlással jár, hirtelen alakul ki.

A tünetek:

  • eszméletvesztés;
  • izmok görcsös megmerevedése;
  • végtagok merevvé válnak;
  • hát ívben meghajlik;
  • izomrángások alakulnak ki;
  • a beteg nyelvét elharapja;
  • a roham után zavartan tér magához.

Ellátás

Az ellátás két fő tevékenységből áll. Az egyik lényeges tevékenység a sérült épségének biztosítása, különös tekintettel a fejre. A görcsroham alatt a beteg elvágódhat, állapotából adódóan nem tudja védeni magát. Helyezzük az epilepsziás beteget nyugalomba, fektessük le. Ne fogjuk le se a kezeit, se a lábait, se a fejét! Ez súlyosabb esetben akár végtagtöréshez is vezethet, ugyanakkor nem rövidíti a roham időtartamát. Lehetőleg vegyük kezünkbe a sérült fejét, és ezzel óvjuk az ütésektől. Másik fontos teendőnk a légutak biztosítása. Ennek megfelelő megoldása a beteg fejének kissé oldalra tartása.

Indokolatlan, sőt veszélyes a néphiedelmekben élő fakanál szájba helyezése! Ezzel könnyen sérülést okozhatunk!

A roham lezajlását követően a beteg kezd magához térni, de utána körülbelül 5-10 percig zavart lehet. Fontos, hogy ne hagyjuk magára, és hívjunk hozzá mentőt. Amennyiben a rosszullét alatt elesett, megsérülhetett, ezt közöljük a helyszínre érkező segítség felé is.

Mit tesznek a kiérkező mentők?

A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi ellátás csak nagy általánosságban igaz, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet.

Fontos tudnivaló, hogy a görcsroham kialakulásának az epilepszián kívül is számos oka lehet (pl. oxigénhiányos állapot, cukorbetegség, ritmuszavar, alkoholmegvonás, lázgörcs stb.).

Ha a kiérkező mentők már nem észlelik a görcsrohamot, akkor nagy fontosságú a környezet által nyert információ a roham lezajlását, időtartamát, lehetséges sérüléseket illetően. Fel kell mérni a roham lehetséges okát.

Amennyiben még tart, akkor vénás injekcióval kell megszüntetni. Kórházi kezelés, megfigyelés azokban az esetekben merül fel, ha először fordult elő, ismert betegnél eltért az eddigi rosszullétektől, vagy egyre gyakrabban alakul ki. Sérült beteget mindenképpen kórházba kell szállítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra