Koronavírus: ezt fontos tudni a gyorstesztekről

Ha a háziorvosi rendelőbe érkező páciensnek ismert légzőszervi betegsége van, vagy más betegség mellett felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja, akkor lehetőség van a tesztelésre. A negatív eredményt mutató gyorsteszttel ugyanakkor még nem zárható ki százszázalékosan a fertőzöttség - hívta fel a figyelmet Princz János, a pécsi kollegiális vezető háziorvos.

Egyre többen kerülnek kórházba itthon koronavírus-fertőzés miatt.

A koronavírus-járvány elleni küzdelem és a fertőzöttek kiszűrése szempontjából is fontos, hogy a háziorvosi praxisokat ellássák antigéngyorstesztekkel - vélekedett Princz János. Mint mondta, a Mázsaház utcában lévő rendelőjébe hétfőn 120 teszt érkezett, amely bőségesen elegendő lesz, tekintettel arra, hogy még a tavasszal kapott tesztek egy része is rendelkezésére áll.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
A negatív gyorsteszttel nem zárható ki százszázalékosan a fertőzöttség.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Így zajlik a tesztelés

A teszteléshez a páciens orrgaratából vesznek mintát, amelyet feloldanak egy speciális folyadékban, a folyadék pedig a tesztre kerül. Így kimutatható a koronavírus antigénje, ha jelen van - közölte a háziorvos, hozzátéve, hogy az egész eljárás legfeljebb öt percet vesz igénybe. Azonban a negatív eredmény még nem jelenti biztosan azt, hogy valaki nem fertőzött, ugyanis már több betegnél is előfordult, hogy a gyorsteszt után elvégzett PCR-teszt pozitív lett - jegyezte meg.

Nem menjünk betegen a rendelőbe

A tesztelés egyébként elsődlegesen nem a háziorvosi rendelőkben zajlik. Aki tehát a koronavírus-fertőzés tüneteit észleli magán, az ne menjen csak a teszt miatt a rendelőkbe, mert úgy megfertőzhet másokat, köztük idős, krónikus betegeket is - emelte ki az orvos.

"Nem szeretnénk ide hozni a potenciális koronavírus-betegeket. Erre megvannak a stabil mintavételi pontok, és ha valaki nem tud oda eljutni, őt a mentők az otthonában tesztelik" - mutatott rá Princz János, aki azt kérte, hogy aki betegnek érzi magát, az telefonon egyeztessen háziorvosával.

Nem biztosít hosszú távú védettséget a koronavírus-fertőzés vagy a COVID-19 súlyos formái ellen a BCG-oltás - derítették ki quebeci kutatók, akik az elsők között vizsgálták a vakcina hosszú távú hatását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra