Ijesztő, de elfogyhat az ivóvízünk

Ha valóban tenni akarunk a klímaváltozás ellen, akkor a táplálkozásunkon is változtatni kell.

Amikor azon gondolkodunk, hogy miként lehetne megnyerni a klímaváltozás elleni küzdelmet, akkor a legtöbb ember az autók, a kamionok, illetve más, fosszilis üzemanyagot használó gépek által kibocsátott üvegházhatású gázok csökkentésére koncentrál. Bár ezekre az emissziós forrásokra egyértelműen figyelnünk kell, egy másik tényező jóval kevesebb figyelmet kap, mint amennyit kellene. Ez pedig arra vonatkozik, hogy mit eszünk - írja a vg.hu .

Az élelmiszer-termelés fontos eleme a klímaváltozásnak
Az élelmiszer-termelés fontos eleme a klímaváltozásnak

Bár a mezőgazdaság és az élelmiszer-termelés fontos eleme a klímaváltozásnak, egyelőre nincs napirenden az éghajlati szempontból fenntartható táplálkozás kérdése. Mikor az emberek kitörnek a szegénységből, egyre nagyobb lesz a keresletük a hús- és tejtermékek iránt. Ez a trend pedig súlyos következményekkel jár a mezőgazdaság ökológiai lábnyomával kapcsolatban. Az állatok több táplálékot fogyasztanak, mint amennyit előállítanak. A szarvasmarhák nagy mennyiségű, hőt visszatartó metánt bocsátanak ki. Továbbá a földterületek legelővé alakítása elképesztő mértékű szén-dioxid-kibocsátással jár együtt. Ha a marhahús- és tejipart egy országnak feleltetnénk meg, akkor az lenne a világ harmadik legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátója, csupán az Egyesült Államok és Kína előzné meg.

A problémára azonban lenne megoldás: kevesebb húst és több gyümölcsöt, zöldséget kell enni. Már az is háromnegyedével csökkentené a világ mezőgazdasági területeit, ha a vörös húsok fogyasztását heti két alkalomra mérsékelnénk. Ma az állattenyésztés a Föld mezőgazdasági területeinek mintegy 80 százalékát használja fel, ám az előállított kalóriáknak csupán 18 százalékát termeli meg.

Számos nemzetközi tanulmány után 2016-ban idehaza is megjelent az első tudományos minőségű írás a növényi alapú étrend létjogosultságáról. A cikk első szerzőjével, Szabó Zoltán dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakemberrel beszélgettünk. Részletek !

A legrosszabb, hogy az állattenyésztés egyben fenyegetést hordoz a vízellátásunkra is.

A Stockholmi Nemzetközi Vízügyi Intézet szerint 2050-re a világban elfogyhat az ivóvíz, ha az emberek nem csökkentik az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását napi kalóriaszükségletük csupán 5 százalékára. Az SU-Eatable Life projekt, az Európai Bizottság három évre szóló kezdeményezése annak bemutatását célozza, hogy a táplálkozási szokások megváltoztatásának jelentős ökológiai hatása lehet. Adatok bizonyítják, hogy kevesebb húsevéssel és kisebb mértékű élelmiszer-pazarlással az európai fogyasztók évi 2 millió köbméterrel csökkenthetik a vízfogyasztást, és évente mintegy 5300 tonnával mérsékelhetik a szén-dioxid-kibocsátást.

Mit tehetünk, hogy támogassuk ezeket a törekvéseket?

Először is, több zöldséget és gabonát kellene fogyasztanunk, ami jót tenne a bolygónk egészségének meg a sajátunkénak is. Egy 2017-es francia tanulmány szerint a vegetáriánusok gyakran egészségesebbek, mint a húsevők, mivel változatosabb az étrendjük és kevesebb kalóriát fogyasztanak.

A BCFN kettős táplálkozási és környezeti piramisa szerint - amely magas tápértékű és a környezetet kevésbé károsító élelmiszereket javasol - a növényi alapú fehérjék a legjobbak. Valójában egy vegánok által dominált világban a mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátása 70 százalékkal lenne alacsonyabb a mostani szintnél.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra