Így hatnak a frontok a szervezetre

Háromféle embertípus van, akiknek szervezete meg sem érzi az időjárásváltozást, akiknél a fronthatások problémákat idéznek elő, és akiknél felerősítik az egyébként is meglévő betegséget.

Bár a szervezet a fronthatások révén sokszor hamarabb megérzi, hogy hideg- vagy melegfront érkezik fölénk, mint ahogyan azt a műszerek bemérnék, érdemes figyelemmel kísérni az orvosmeteorológia jelentéseket, hiszen a frontok kortól és nemtől függetlenül bárkinek okozhatnak különböző problémákat a szervezetében.

Ráadásul a Kárpát-medence felett hetente akár több légköri front is áthalad, ami hideg és meleg, vagy kettős fronthatást is okozhat. Bár hazánkban a hidegfront légköri változásai érvénysülnek a leginkább, ennek fronthatásai alapból is megviselik a szervezetet, érzékenység esetén pedig kifejezetten kellemetlen tünetek is felléphetnek.

A melegfront migrénes fejfájással járhat

A fronthatás egyénenként és évszakonként eltérő lehet, az év bizonyos szakaszaiban pedig jobban meg is viselik a szervezetet, pláne ha fizikailag vagy szellemileg legyengült állapotban érnek bennünket a légköri változások. A front nem más, mint olyan légköri képződmény, melynek mentén a légkör állapotát meghatározó, különböző meteorológiai paraméterek egyszerre, rövid idő alatt, nagymértékben változnak. A szervezetre ható időjárási tényezők a hőmérséklet, páratartalom, légnyomás, szélerősség.

Bár nem mindenkit visel meg, az időjárási frontok mindenkinek a szervezetére hatással vannak, a legtöbb probléma a gyengébb fizikummal,- idegrendszerrel,- immunrendszerrel rendelkező, stresszel teli életmódot folytató, valamint az idős és a bizonyos betegségben szenvedő felnőttek esetében jelentkezik.

Melegfront

Melegfront során a levegő hőmérséklete és a páratartalma megemelkedik, míg a légnyomás csökken. Sok esetben a melegfront esőt is hoz magával, amit gyakran kísérhetnek mennydörgések, villámlások, esetleg zivatarok is. Mindezt az arra érzékenyek már órákkal a front érkezése előtt megérezhetik, a leggyakoribb tünet a fejfájás , migrén, de okozhat a meleg front ingerlékenységet, álmatlanságot, vérnyomáscsökkenést, lelassult koncentrációt, fáradékonyságot, levertséget és depressziós panaszokat is, csökken fizikai és szellemi terhelhetőségünk, legszívesebben az egész napot átaludnánk.

A fejfájásnak két nagy csoportját különböztetik meg: az egyik az elsődleges, a másik a másodlagos fejfájás. Az alábbi cikkünkben mindent megtudhat a kellemetlen állapot kezeléséről és kialakulásának okairól!

Megszaporodnak a szív- és érrendszeri panaszok, a trombózishajlam . Fokozódik az anyagcsere, emelkedik a vérnyomás és a vércukor szintje is, ezért fokozódik a diabéteszesek cukorürítése, halmozódnak a vérzéses kórformák. A vérben emelkedik a fehérvérsejtek száma, növekszik a kalcium, viszont csökken a káliumtartalom. Melegre forduló időjárás esetén fontos a kellő mennyiségű folyadékpótlás.

Hidegfront

Hidegfront esetén a levegő hőmérséklete és páratartalma csökken, a légnyomás a hidegfront megérkezéséig esik, utána viszont már emelkedik. Gyakran viharos széllökések, esetleg záporok, zivatarok, vagy jégeső is kísérheti. A fronthatás a hidegfront elvonulását követően jelentkezik: ilyenek az ízületi panaszok mellett, a fejfájás, a reumatikus, a gyomor, a mellkasi fájdalmak, a vérnyomás emelkedése, vese vagy epegörcs, illetve gyakoribb lehet az asztmás, és az epilepsziás rohamok kialakulása. Egyeseknél fokozott belső feszültség, ingerlékenység jelentkezhet. Kiválthat még a hidegfront alvászavart, nyugtalanságot, de álmosságot és lassú reakciót is.

A hideg- és a melegfrontnak is vannak olyan fajtái, melyeknél a hatások nem egyértelműek, keverten vagy együttesen jelentkeznek. A koraszülések számának emelkedésénél gyakran erős hidegfront átvonulás tapasztalható, ugyanakkor a halálozási adatok leginkább a melegfront negatív hatása alatt romlanak.

Kettős fronthatás

Kettős fronthatás esetén a hideg- és a melegfrontok egyszerre vannak jelen a légkörben. A tünetek mind a hideg-, mind a melegfrontra érzékenyek esetében egyaránt jelentkeznek. Jellemző panaszok a fejfájás , levertség, álmatlanság, ingerlékenység, lassúbb reakció, csökkent koncentráló képesség, de felerősödhet a depresszióra való hajlam kialakulása is. Kettős fronthatás esetén felerősödnek a reumatikus és a görcsös fájdalmak is.

Mivel a stressz és a legyengült immunrendszer a frontérzékenység alapvető rizikófaktora, a kiegyensúlyozott, egészséges, mozgással teli életmód az egyik leghatékonyabb megelőzési módja a problémáknak.

A magas kálium- és magnézium tartalmú ételek csökkenhetik a fronthatások erősségét, ilyen például a banán, az alma, burgonya, a szőlő, a kukorica, tofu, a halak és az olajos magvak. A szervezetnek szüksége van még a B-, a D- és az E-vitaminok pótlása is, ezért ajánlatos tojást, tengeri halakat, zöld növényeket és hüvelyesek fogyasztani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra