Így előzhetjük meg a hőgutát

A nyári időszakban, ahogy a hőmérő higanyszála egyre magasabbra kúszik, megnő a hőguta veszélye. Mutatjuk, mire figyeljünk oda.

Egy kis odafigyeléssel a hétköznapok során és a nyaralás közben is sokat tehetünk a hőguta megelőzése érdekében. Mutatjuk a leghasznosabb tanácsokat.

Tanácsok a hőguta megelőzésére

A sportolást igyekezzünk mindig a késő délutáni vagy esti órákra időzíteni. A tűző napon, illetve olyankor, amikor egy záport követően nagyon magas a páratartalom , veszélyes lehet a fizikai aktivitás. Ilyenkor inkább menjünk el egy légkondicionált edzőterembe.

Milyen tünetekről ismerhetjük fel a hőgutát? Részletek itt.

Ugyancsak fontos, hogy igyunk minél több folyadékot. Ha nagyon meleg van, emiatt pedig sokat izzadunk, akkor érdemes lehet fele-fele arányban keverni szénsavmentes vizet és valamilyen sportitalt. Utóbbi segíthet pótolni az izzadással elveszített elektrolitokat és ásványi anyagokat, amelyek hiánya megnövelheti a hőguta kialakulásának esélyét.

A megfelelő folyadékpótlás rendkívül fontos a hőguta megelőzése érdekében
A megfelelő folyadékpótlás rendkívül fontos a hőguta megelőzése érdekében.

Nagy hasznát vehetjük egyszerű, hagyományos papírlegyezőnek is, illetve lehetőség szerint viseljünk könnyű, természetes anyagból készült, minél világosabb színű ruházatot. Amikor csak tehetjük, menjünk árnyékba. A széles karimájú szalmakalapok is jól jönnek: fejünket mindenképpen védjük meg a túl erős hőhatástól.

Az sem mindegy, mit eszünk

Arra is figyeljünk, hogy ilyenkor ne együnk túl sós vagy fűszeres ételt. A só ugyanis a szervezetben tartja a vizet, így nem marad elég a verejték termelődéséhez, ezáltal a test nem tudja megfelelően hűteni magát. Szintén érdemes kerülni hőségben, tűző napon az alkoholfogyasztást, illetve a túl sok koffeines ital fogyasztását, mivel ezek felgyorsítják a szervezet dehidratációját. A dohányzás sem szerencsés, mivel összehúzza az ereket, így csökkenti a szervezet képességét, hogy alkalmazkodni tudjon a környezet hőmérsékletéhez.

A vizet ne csak igyuk, hanem a test hűtésére is használjuk: mossunk arcot, kezet hideg vízzel, amilyen gyakran csak lehet. Ha nagyon melegünk van, hideg vízben lábat is áztathatunk, illetve homlokunkra, tarkónkra is tehetünk hideg vizes borogatást.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra